Харчування грає центральну роль в боротьбі за молодість. Багато продуктів містять антиоксиданти та інші речовини, які уповільнюють старіння шкіри. Дуже природним чином вони забезпечують нам омолоджуючий ефект.
Вітамін С. Стимулює імунну систему, забезпечує міцні судинні стінки, допомагає в боротьбі зі стресом і зміцнює структуру клітин. Вітамін С дуже багаті обліпиха, плоди шипшини, чорна смородина, петрушка, броколі, паприка.
Вітамін Е. Є важливим антиоксидантом, який захищає клітини від вільних радикалів, а також стимулює жировий обмін. Кращі джерела цієї поживної речовини – горіхи, зародки пшениці, соняшникова олія, печінка тріски.
Цинк. Бере участь в жировому обміні і зміцнює імунну систему, стабілізує ДНК, бере участь у функції метаболічних і статевих гормонів. Хорошими постачальниками цинку є морепродукти , горіхи, сочевиця, сир, зелений чай. Мікроелемент також міститься в червоному м’ясі. Але м’ясо в якості омолоджуючої їжі фахівці радять вживати в помірних кількостях.
Каротин. Ефективний поглинач радикалів, який підтримує функції шкіри і зменшує вплив на організм ультрафіолетового випромінювання. Дослідники з клінічного комплексу «Шаріте» в Берліні з’ясували, що завдяки бета-каротину шкіра стає краще захищеною від зморшок. Цієї речовини багато в жовтих, помаранчевих і темно-зелених овочах, таких як морква, гарбуз, абрикоси, кріп, шпинат і багато інших.
Селен. Інгібує шкідливі процеси в клітинах і тим самим захищає їх від дегенерації. Має протизапальну дію і захищає клітини від атак вільних радикалів. Мінерал в основному міститься в цільнозерновий продукції і бобових. Найбільш багатими селеном продуктами є горіхи, особливо горіхи пекан.
Поліфеноли. Ці фітохімічні речовини мають сильний антиоксидантний ефект і в основному містяться в темних фруктових соках, зеленому і чорному чаї або червоному вині (вживати в помірних кількостях!). Організм найкраще засвоює поліфеноли з рідинами. Тим не менш, багато фруктів і овочів також підходять в якості їх постачальників.
Сульфід. Зміцнюють імунну систему і підтримують організм в боротьбі з бактеріями і вірусами. Крім того, вони надають антиоксидантну дію і тим самим захищають клітини від деградації. Сульфіди містяться в часнику і цибулі.
Фітоестрогени. Рослинні гормони, які в основному містяться в соєвих продуктах, а також в лляних насінні, червоній конюшині і цільних зернах. Фітоестрогени захищають від сенільних станів, таких як остеопороз, серцеві та судинні захворювання, а також, ймовірно, знижують ризик раку молочної залози. Крім того, дослідники припускають, що рослинні гормони можуть позитивно впливати на симптоми менопаузи, такі як депресія , припливи і порушення сну .
Лікопін. Згідно з дослідженням, проведеним фахівцями з «Шаріте» лікопін, що міститься в червоних помідорах, є одним з кращих «вбивць» зморшок: в учасників дослідження з високим рівнем концентрації цієї речовини в шкірі було помітно менше зморшок. Вчені вважають, що це пов’язано з антиоксидантною дією лікопіну.
Біотин (вітамін В7). Підтримує організм в перетворенні довголанцюгових жирних кислот, які, крім іншого, регулюють водний баланс шкіри. Його порушення робить шкіру схильною до шкідливих впливів навколишнього середовища.
Вода. Необхідна для пружності шкіри. Експерти Німецького товариства живлення рекомендують щодня вживати не менше 1,5 літрів води і чаю без цукру.