Рідкісний вибух наднової допоміг побачити початок історії Всесвіту

Вчора,   18:30    324


Спалах масивної «вмираючої» зірки в невеликій галактиці дав астрономам можливість зазирнути в «початок часів»: умови в цій галактиці виявилися схожими на ті, що були у Всесвіті невдовзі після Великого вибуху. Таблицю Менделєєва астрономи сприймають по-своєму: вони знають космічне походження всіх хімічних елементів, крім, звісно, ​​тих, що отримані людьми. Найпершими атомами у Всесвіті були атоми водню, і це цілком зрозуміло: у них найпростіша структура — протон та електрон. До цього дня водень становить переважну більшість усієї речовини у Всесвіті.

Останні новини:  Дослідження підтверджує, що Чумацький Шлях справді є незвичайною галактикою

Коли з цього водню утворилися зірки та цілі галактики, почалися процеси, у яких формувалися дедалі складніші атоми. Наприклад, кисень, натрій, алюміній є результатами вибухів наднових, а більшість золота і платини утворилася під час злиття нейтронних зірок. Тобто різноманіття хімічних елементів у таблиці Менделєєва – результат мільярдів років еволюції нашої Галактики.

Нещодавно у дослідників космосу з’явилася можливість побачити його таким, яким він був на початку: коли, крім водню і трохи складнішого гелію, ще практично нічого не було. До речі, все, що важче за ці два елементи, астрономи називають «металами».

Останні новини:  Земля осушується зсередини: супутники NASA показують, що континенти планети стають сухішими (фото)

Міжнародна команда астрономів під керівництвом дослідників з Університету Огайо (США) розповіла в The Astrophysical Journal про незвичайний вибух наднової зірки, який їм вдалося поспостерігати — подію SN 2023ufx у карликовій галактиці за 215 мільйонів світлових років від нас. У чому незвичність: у цій зірці, що вибухнула, і взагалі у всій її «рідній» галактиці простежують дуже мало цих так званих металів, тобто мало що там є, крім водню і гелію. З погляду хімії це, по суті, майже первозданні умови Всесвіту.

Останні новини:  Літак NASA виявив секретну підземну базу для ядерних ракет у Гренландії

Астрономи розповіли, що загалом усі невеликі галактики — як маленькі міста: у них рідше твориться щось екстремальне. Не так багато зірок вибухають, не так часто вони стикаються, тому і трохи в них важких елементів. Отже, вони можуть бути прикладами того, якою була на початку і наша галактика Чумацький Шлях.


portaltele.com.ua