Міжнародна група дослідників виявила критичне зменшення обсягу прісної води на планеті – від 2014 року втрачено 1200 кубічних кілометрів водних ресурсів. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Surveys in Geophysics.
Використовуючи дані супутникових спостережень NASA Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) за 2015-2023 роки, науковці з США, Великої Британії, Швейцарії та Франції встановили, що середній об’єм прісноводних ресурсів, включаючи річки, озера та підземні джерела, суттєво знизився порівняно з періодом 2002-2014 років.
Згідно з доповіддю ООН 2024 року, таке скорочення водних ресурсів створює значне навантаження на сільськогосподарський сектор та місцеві громади, що може спричинити продовольчу кризу, соціальні конфлікти та погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації через використання забруднених джерел води.
Дослідження показало, що початок масштабного скорочення запасів прісної води збігся з серйозною посухою в північній і центральній Бразилії, після якої спостерігалася низка посушливих періодів в Азії, Австралії, обох Америках, Європі та Африці.
Значний вплив на ситуацію мало підвищення температури води в тропічній частині Тихого океану впродовж 2014-2016 років, що призвело до одного з найпотужніших явищ Ель-Ніньйо з 1950 року. Це спричинило зміни в атмосферних течіях та глобальному розподілі опадів.
Особливе занепокоєння викликає той факт, що навіть після завершення впливу Ель-Ніньйо глобальні запаси прісної води не відновилися до попереднього рівня. Науковці відзначають, що з січня 2015 року сталося 13 із 30 найсильніших посух, зафіксованих системою GRACE.
Дослідники попереджають, що подальше глобальне потепління може призвести до ще більшого виснаження прісноводних ресурсів планети. Особливо враховуючи зміни в структурі ґрунту, який через тривалі періоди посухи втрачає здатність ефективно поглинати воду під час опадів.