Науковці розкрили таємницю 819-денного календаря мая

03.11.2024   05:30    32

Пара дослідників з Університету Тулейн розкрила таємницю 819-денного календаря мая, пише Успіх in UA.

Він виявився пов’язаний з синодичними періодами планет Сонячної системи.

Раніше, вивчаючи стародавні написи мая, дослідники натрапили на згадку про систему, яку вони назвали 819-денним рахунком — мабуть, він мав відношення до якогось календаря. Однак ніяких більш уточнень, як і з якою метою була складена ця система, не збереглося. Так що довгі роки фахівці ламали голови над тим, навіщо древнім жителям Центральної Америки потрібен був такий дивний календар, повідомляє cikavosti.com.

Останні новини:  Епілепсію пов’язали з дворазовим підвищенням ризику суїциду

Згідно з одним з припущень, 819-денний календар міг бути астрономічним і пов’язаним з синодичними періодами обертання планет. Зокрема, синодичний період Меркурія становить 117 днів, що при множенні на сім якраз дорівнює 819. Але з іншими планетами це не працює.

Так що ж, мая склали цілий календар виключно для однієї планети? Як з’ясували вчені з Тулейнського університету (США), ні: за їх припущенням, 819-денний календар стародавні астрономи майя використовували для передбачення, коли будь-яка з відомих на той момент планет з’явиться на зоряному небі в певній точці протягом наступних 45 років.

Якщо 819 днів помножити на 20, вийде 16 380 днів, або приблизно 45 років: в межах цього терміну, наприклад, 13 циклів 378-денного синодичного періоду Сатурна складають в сумі 4914 днів, що дорівнює шести помноженим на 819. Аналогічним чином розкладаються і інші синодичні періоди відомих планет, а в цілому 16 380 днів виявляються кратні 260 дням цолькіна — священного календаря майя. Так що 20 циклів по 819 днів за часом складають 63 звичайних роки по обчисленню мая.

Останні новини:  Обертання Землі нахилилося на 31,5 дюйма

Таким чином, 819-денний календар виявився частиною більш складної системи обчислення часу і міг використовуватися для точного передбачення положення небесних тіл на нічному небі протягом тривалих періодів часу.