Бульйон: користь чи шкода?

09.11.2024   19:01    20


Звична з дитинства страва – курячий бульйон, яким зазвичай відпоювали хворих після застуди і годували дітей після складних харчових отруєнь, виявляється, може не тільки відновлювати організм.

З одного боку, від вживання бульйону досі ніхто не вмирав, але з іншого – складно розібратися, чого ж у ньому все-таки більше: користі чи шкоди.

Засмічує печінку і кишечник Детокс-бульйон з морквою, цвітною капустою і шпинатом

Для початку варто пояснити, що в процесі приготування з м’яса (курка, телятина або свинина) у воду йде безліч шкідливих речовин. Наприклад, антибіотик тетрациклін, який використовується на птахофермах, повністю виварюється і залишається у воді після 30-хвилинного кип’ятіння. Можливо, в давнину на Русі бульйон міг вважатися корисним продуктом з тієї простої причини, що і птах і худоба отримували виключно натуральні корма. А тепер, в гонитві за набором ваги, жирністю м’яса живність годують чим попало: від простих мінеральних добавок до величезних доз вітамінів і гормонів.

Курячий бульйон з естрагоном

Останні новини:  12 класних фільмів для тих, кому зараз самотньо

Дослідження, які останніми роками проводили вчені з багатьох країн Європи показали, що часто в бульйоні і супах, які з нього зроблені, можуть міститися навіть важкі метали. І до речі, чим довше вариться бульйон, чим густішим і концентрованішим він стає, тим більше шкоди несе людині. Крім того, є ще кілька неприємних особливостей такої рідкої їжі.

«Бульйон далеко не завжди допомагає хворому. Іноді він навіть провокує нові проблеми, – каже лікар-гастроентеролог Альбіна Макарова. – Думка про те, що бульйон може викликати захворювання печінки дійсно вірно. Справа в тому, що рідкий курячий бульйон дуже швидко всмоктується і печінка просто не встигає його переробляти. Таким чином, з одного боку, це може провокувати «засмічення» головного фільтра людського організму, а з іншого – негативно позначається на кишечнику та інших органах, куди потрапляє «неочищена рідина». Крім того, він розбавляє шлунковий сік і знижує кислотність».

Мексиканський курячий суп зі стручковим перцем і соком лайма.




Однак, на думку Альбіни Макарової, шкоду бульйону досить сильно перебільшена. Лікар вважає, що відновлювати сили за допомогою цієї страви все-таки можна, адже часто при різного роду кишкових інфекціях інша їжа просто не перетравлюється – організм не приймає тверді, охолоджені і сирі продукти, які провокують біль у шлунку і навіть приступи нудоти.

Останні новини:  Як зрозуміти, що ви переросли партнера, і що робити далі

Обід без супу – нонсенс

Виходить, що відварне м’ясо, по-перше, набагато безпечніше смаженого, адже у воду з нього йде величезна частина шкідливих речовин. По-друге поїдання м’яса менше шкодить організму, ніж вживання в їжу бульйону.

Тим не менш, далеко не кожна господиня готова відмовитися від того, щоб годувати свою сім’ю першими стравами в основу яких входить бульйон. Адже деякі фахівці до цих пір упевнені, що їсти суп потрібно обов’язково. А на «сухому пайку» можна в два рахунки заробити «букет» хвороб, в тому числі і виразку шлунка.

Останні новини:  Як правильно зберігати капусту взимку, щоб вона не гнила й лежала до весни

«Справа в тому, що в бульйоні, як і в будь-якому супі, міститися речовини, що збуджують і активізують роботу травних залоз, – стверджує дієтолог Марина Соловей, – при цьому підвищується засвоюваність їжі. Схуднути від бульйонів або супів не вийде, але без них збалансоване харчування – це нонсенс».

Курячий суп з локшиною

На думку дієтологів, уникнути отруєнь організму, що може викликати бульйон, все-таки можна. Головне – правильно підійти до питань приготування:

Краще використовувати “перевірене” м’ясо

Якщо є родичі в селі, не полінуйтеся з’їздити до них і привезти «сировину». Звичайно, гарантію безпеки це не дасть, але у всякому разі можна буде уникнути промислових добавок в м’ясі (гормонів та антибіотиків).

Бульйон потрібно варити до третьої води

Тобто перший раз довести до кипіння і через 5-10 хвилин залити новою водою. Якщо ви повторите цю процедуру тричі – бульйон стане прозорим і менш міцним, натомість більша частина токсинів не потрапить в організм.


woman24.kyiv.ua