Нове дослідження показує, що броня динозавра була адаптована для боїв між представниками Borealopelta markmitchelli. Крім того, вона, ймовірно, може витримати удар автокатастрофи на високій швидкості.
Це стало відомо в результаті останніх досліджень, де вчені розглядали скам’янілість динозавра, який міг вирости до 5,5 метрів у довжину і жив приблизно 110-112 мільйонів років тому, під час ранньої крейди. Скам’янілість настільки добре збереглася, що вчені змогли визначити міцність кератинових пластин і кістяних шипів, які їх покривали, пише Live Science.
«Ця штука може витримати F150, що рухається на швидкості», – сказав співавтор дослідження Майкл Хабіб, біомеханічний палеонтолог з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.
Скам’янілість, яка добре збереглася, справді виявила шар кератину над кісткою, але набагато товщий, ніж очікувалося – у деяких місцях майже 16 сантиметрів.
«Кератинова оболонка над сучасним рогом великої рогатої худоби має товщину лише 1,5 см», – пояснив Хабіб.
Розглянувши структуру та розмір кератинових оболонок і порівнявши їх з кератиновою бронею сучасних тварин, як-от перо дикобраза, Хабіб і його колеги розрахували силу, яку може витримати броня нодозавра. Команда також створила синтетичну броню нодозавра і випробувала синтетичну броню проти сили укусу, створеної копіями щелеп акрокантозавра.
Розрахунки показали, що нодозаври, ймовірно, можуть витримати понад 125 000 джоулів енергії на квадратний метр – подібно до сили аварії на швидкісному автомобілі.
«Ці тварини не носили пластинчасту броню. Вони носили бронежилет поверх пластинчастої броні», – сказав Хабіб.
Броня настільки міцна, що може витримати набагато більшу силу, ніж могли завдати хижаки того часу.
«Це свідчить про те, що броню також могли використовувати під час боїв між самцями, які змагалися за самок», – сказав вчений.
На інших скам’янілостях броньованих динозаврів залишилися лише кістяні шипи. Це тому, що кератин – мертві клітини, з яких складаються такі структури, як волосся та нігті – погано скам’яніють. Отже, досліджуючи броньованих динозаврів, таких як нодозаври та стегозаври, палеонтологи припустили, що основний захист динозаврів від хижаків походить від кісткових структур броні, залишених у скам’янілості, і що ця броня, можливо, була покрита тонким шаром кератину, як панцир черепахи.