Концентрація вуглекислого газу в атмосфері зросла на 11,4 відсотка за останні 20 років і досягла рекордного показника, який на 51 відсоток перевищує доіндустріальний рівень. Крім концентрації вуглекислого газу, зросли також концентрації двох інших парникових газів — метану та оксиду азоту. Значне підвищення концентрацій цих газів посилює глобальне потепління та збільшує потребу в більш жорстких обмеженнях на викиди для запобігання змінам клімату. Про це повідомили у звіті Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО).
Наскільки сильно погіршилася ситуація з викидами CO2?
Науковці аналізували дані з наземних станцій, кораблів, літаків та супутників для вимірювання концентрацій парникових газів у атмосфері. Як виявилося, рівень вуглекислого газу у 2023 році зріс до 420 мільйонних часток, тобто кількості молекул вуглекислого газу на мільйон молекул повітря, порівняно з 377 мільйонними частками у 2004 році, коли ВМО вперше почала публікувати дані вимірювань.
У другій половині 2023 року це ускладнювалося ще і явищем Ель Ніньйо та лісовими пожежами, які призвели до більших викидів вуглекислого газу та пришвидшення потепління. Разом з тим науковці встановили, що концентрації вуглекислого газу в атмосфері відповідають менш як половині його викидів: ще чверть поглинає океан і 30 відсотків — наземні екосистеми.
На 165 та 25 відсотків порівняно з доіндустріальним рівнем зросли також концентрації метану та оксиду азоту в повітрі. Це свідчить про стабільне зростання рівня парникових газів в атмосфері, що призводитиме до ще більших кліматичних змін. А оскільки рослини та бактерії здатні поглинати лише трохи більше ніж половину викидів вуглекислого газу, то потрібно розробляти стратегії зменшення цих викидів, а не покладатися на природу.