8 причин, чому дитина не хоче прибирати у себе в кімнаті
Сьогодні, 15:40
240
Дитина не хоче прибирати в кімнаті? З цією проблемою стикались всі дорослі, у яких є дитина, а у дитини є кімната. Ми вирішили розібратись, чому це відбувається. Читай у нашій новій статті!
1. Це може бути надмірним завданням
Дитина маленька, а завдання здається таким великим!.. Одна з головних причин, чому дитина не хоче прибирати в кімнаті — це тому, що прибирання здається надто складним. Дорослі вже давно навчились розбиратись з безладом, а от дитина може все ще не розуміти, як це робити правильно.
Тому важливо використати головне правило проставлення цілей і розбити задачу на менші кроки. Замість того, щоб казати “Прибери свою кімнату”, запропонуй конкретну задачу: “Склади іграшки в ящик”. Також дуже корисними можуть бути вказівки у процесі та м’яке керівництво.
2. Дитина не розуміє, що таке “чисто”
Діти можуть опиратись прибиранню, оскільки не впевнені, що взагалі таке – “чисто”. Або розуміння чистої кімнати для них відрізняється від розуміння дорослого. Батькам важливо ставити чіткі очікування: наприклад, показати на прикладі, що таке чиста кімната, прибравши разом.
3. Безлад допомагає відкривати власну творчість
Що для батьків гора папірців та безладно розклеєні постери — те для дитини є проявом креативності, маленький притулок. Іграшки та предмети можуть виглядати розкиданими, але для дитини ці позиції можуть бути цілком зрозумілими та навіть важливими. Творчі діти зазвичай процвітають у хаотичних кімнатах. Тому батькам важливо визнати, що це особиста зона дитини, і запропонувати не прибирання, а організацію чи оновлення. Звісно, те, що дитина не хоче прибирати в кімнаті через цю причину, ще не означає, що треба взагалі не прибирати. Зберігайте баланс між охайністю та хаосом.
4. Складність утримувати концентрацію
Особливо ця проблема проявляється у дітей молодшого віку: їм просто може бути складно зосередитись на одному завданні. Дитина може серйозно почати прибирання, але потім перемикнутись на іграшки чи навіть коробку зі старими фломастерами. Якщо дитина не хоче прибирати в кімнаті через це, батькам варто перетворити прибирання на гру, щоб зробити процес веселим. Можна навіть скласти плейліст з веселою музикою, щоб було веселіше прибирати.
5. Не сприймає це як свою відповідальність
Дитина може вважати, що прибирати — це обов’язок батьків, або одного з батьків, та навіть старшого брата чи сестри. Особливо якщо дитину не привчали до прибирання чи взагалі домашньої роботи. Зроби це спільною відповідальністю, влаштовуйте родинні прибирання, де кожен виконує певну роль. Хвали зусилля дитини, показуй, як краще, й старайся зайвий раз не критикувати.
6. Проявляє власну незалежність
Коли дитина росте, особливо переходить у підлітковий період. В цьому випадку дитина не хоче прибирати, бо просто протестує проти авторитету батьків, або хоче більше контролю над своїм простором і рішеннями. Важливо цінувати приватність дитини, і не контролювати кожну деталь.
Можливо, дитина не хоче прибирати в кімнаті через те, що у дитини нема визначених місць для речей. Можливо, не вистачає ящиків для іграшок, полиць для книжок. Переглянь, чи достатньо меблів та місця для зберігання речей у дитячій кімнаті.
8. Не вистачає позитивного підкріплення
Вимогливі батьки часто перетворюють домашні справи для дітей на невдячну роботу.
Прибрав квартиру? Ну, так і має бути!
Така позиція сприйняття виконання домашніх справ для дитини, як функції за замовчуванням, може стати причиною, чому дитина не хоче прибирати в кімнаті. Та й взагалі нічого не хоче робити. Тому важливо відзначати навіть такий невеликий успіх дитини. Наприклад, просте “дякую” від батьків може дуже багато означати, навіть для підлітка, який робить вигляд, що мама й тато йому вже не авторитети.