Незвичайну аномалію помітили під Антарктидою

11.09.2024   17:30    4

Зазвичай у стратосфері Антарктики в липні температура близько ?80 градусів Цельсія, але 7 липня вона підскочила на 15 градусів, що стало рекордом. Потім, 22 липня, вона повернулася до звичних значень, а 5 серпня знову піднялася – цього разу на 17 градусів.

“Це було найбільш раннє стратосферне потепління за 44 роки спостережень”, – заявив учений із НАСА Лоренс Кой.

Останні новини:  Розкриє правду про святих: археологи виявили історичну церкву в Болгарії

Витягнутий полярний вихор, Фото: GEOS-FP

Взимку західні вітри в стратосфері на висоті близько 30 км утворюють полярний вихор, який обертається навколо Південного полюса зі швидкістю до 300 км/год. Іноді цей циркумполярний потік слабшає і змінює форму, що призводить до різкого потепління. Зазвичай такі явища трапляються в Арктиці раз на рік, а в Південній півкулі вихор більш стабільний.

“Стратосферне потепління в Антарктиці відбувається приблизно раз на п’ять років, що набагато рідше, ніж в Арктиці”, – зазначив Кой. Причиною різниці є складніший рельєф у Північній півкулі, який порушує повітряні потоки в тропосфері. Атмосферні системи в цьому шарі піднімаються в стратосферу, впливаючи на полярний вихор.

Останні новини:  Восьминоги кооперуються з рибами для полювання, але іноді б'ють у спину

У липні 2024 року тропосферні умови Антарктики також були незвичайними. Температура на більшій частині континенту перевищувала середні значення на 4 градуси, а сам місяць увійшов до топ-5 найтепліших за всю історію спостережень.

Учені пов’язують стратосферне потепління з підвищеним рівнем озону. Озоновий шар, що захищає Землю від ультрафіолету, за таких змін притягує озон з інших широт. У 2024 році озонова діра над Південною півкулею була меншою, ніж зазвичай.

Останні новини:  Три інноваційні способи, як технології допомагають у боротьбі зі зміною клімату