Всім людям відомо про особисті кордони, але ніхто не розуміє, як їх визначити, та й що з ними робити. Але вміле використання особистих кордонів видає зрілу людину, яка вже сформована як особистість.
Психологи виділяють кілька основних ознак тих людей, які не мають особистих меж або ж не вміють ними користуватися. Так, наприклад, коли людина не вміє відмовляти в будь-яких проханнях оточуючих людей, то справжнім чином порушує свої особисті межі. Зазвичай відбувається так, що людина залишає свої плани на другому місці, а на перший виходить лише допомога оточуючим людям.
Звичайно, надавати допомогу іншим людям потрібно, але коли це порушує особисті плани, то впливає на людину негативно. А ті, хто часто отримує допомогу від людини, що не володіє особистими межами, обов’язково «сідають її на шию», тим самим «заганяючи» людину ще більше. Якщо ж людина сама усвідомлює, що попалася на цю «вудку» і намагається відмовити в проханні про допомогу, то оточуючі люди вміло використовують маніпуляцію в вигляді образи, через що людина все одно змінює свої плани і йде допомагати своєму оточенню.
Також на відсутність особистих кордонів може вказувати невміння повноцінно відпочивати. Багато людей беруть подвійний об’єм роботи, щоб заробити якомога більше грошей. У цьому разі дні «летять на автоматі», чим заганяють людину у «психологічний кут». До того ж на роботі людина може допомагати колегам, чим ще більше погіршує ситуацію. Часу на відпочинок зовсім не залишається, а значить, сили не відновлюються в повному розмірі. Це загрожує настанням депресії.
Якщо перебуваючи у стосунках людина постійно щось дає партнерові, намагається поліпшити відносини, але не отримує нічого натомість, то вона теж не має особистих кордонів. Відбувається це тому, що партнер звик до постійної турботи, що визнається вже як належне. Людина ж постійно робить щось для когось іншого, зовсім забуваючи про себе. Це також може призвести до негативних наслідків у вигляді стресу.
На відсутність особистих кордонів ще вказує та ситуація, коли людина дуже сильно схильна до думки інших людей. Наприклад, якщо батькам не сподобається любовний вибір людини, то така пара розпадається. Виходить, що людина живе смаками і цінностями когось іншого, не звертаючи уваги на свої справжні бажання й уподобання. Звичайно, ні про яке щасливе життя тут і мови бути не може.
Для того щоб отримати свої особисті кордони необхідно навчиться жити тільки зі своїми цінностями, не доводячи кому-небудь що-небудь. Навіщо вступати в діалог, при якому необхідно буде доводити свою точку зору? Зазвичай такі розмови супроводжуються сварками, що негативно позначається на репутації людини. Краще нікому нічого не доводити, а весь свій негатив вихлюпувати на самоті.
Якщо людина вже намітила для себе план на день, то варто слідувати лише йому. Не варто міняти свої плани через оточуючих людей, щоб намагатися всім догодити. Якщо станеться надзвичайна ситуація, яка вимагає втручання саме цієї людини, то можна і поміняти свої плани. Але в інших випадках потрібно ввічливо пояснити те, що день вже розписаний, але в інший вільний час людина зможе надати яку-небудь допомогу. Така розмова видасть в людині зрілу особистість, а також вбереже від зайвих нервів на ґрунті постійних скандалів і сварок.
Вміння відстоювати особисті кордони починається тоді, коли людина розуміє, що вона хоче від життя, а на провокації оточуючих людей вона не піддається. Спочатку необхідно завершувати свої плани і тільки тоді допомагати іншим людям. У цьому випадку у людині буде видна сильна особистість, яку неможливо зламати.