Фітнес-тренер запропонував перевірити, чи маєте ви залежність від їжі

01.12.2021   21:20    395

Фітнес-тренер Віктор Мандзяк пропонує перевірити, чи маєте ви залежність від їжі за допомогою Єльської шкали харчової залежності (YFAS), «за якою кожен може визначити, чи має він залежність від їжі, чи просто пхає до рота все підряд, як клептоман чайні ложки в кишені».

  1. Ви споживаєте улюблену їжу більше та довше, ніж планували («ага, особливо на весіллі та дні народження кума»).
  2. Неодноразово невдало пробували відмовитись від певної їжі.
  3. Багато часу приділяєте приготуванню їжі («ага, особливо коли в хаті п’ятеро вічно голодних ротів»).
  4. Припинили або скоротили важливі соціальні, професійні та розважальні заходи (вас цікавить тільки їжа).
  5. Переїдаєте, попри знання про негативні наслідки (всі ми знаємо, що переїдання негативно впливає на здоров’я).
  6. Відчуваєте толерантність (із часом доводиться їсти більше, аби отримати ті ж емоції).
  7. Маєте симптоми скасування (ви себе погано почуваєте без улюбленої їжі на фізіологічному рівні).

Якщо у вас хоча б три «так», це свідчить про залежність від їжі. Проте Віктор Мандзяк критикує Єльську шкалу.«Неодноразово намагалися відмовитись від улюбленої їжі» — люди постійно беруть участь в якихось марафонах, де виключають солодке, борошняне, картоплю та іншу смачну їжу. Звісно, вистачає їх ненадовго. Тому другий пункт можна приписати практично кожному. «Багато часу приділяєте приготуванню їжі» — для когось приготування їжі може бути хобі. Багато людей просто люблять готувати, це навіть мистецтво», — наголосив фітнес-тренер.

Він розповідає, що науковці, які згідно з YFAS діагностували в людей харчову залежність, визначили, якими продуктами марять люди. Це:

  • 30 % — солоно-жирнa їжа (бургери, чипси);
  • 25 % — солодко-жирнa їжа (шоколад, морозиво);
  • і лише 5 % любить просто солодку їжу (цукор, мед, сухофрукти).

Віктор Мандзяк наголошує, що людина «залежна» не від цукру, а від калорійної їжі, бо має «гени двоногих істот, які часто голодували».

«За аналогією до марафонів «10 днів без цукру» треба створити марафони «11 днів без жиру» і «12 днів без солі», — жартує він.

На думку фітнес-тренера, люди, в яких «діагностують» харчову залежність, просто не здатні брати з життя позитив.

«Життя в них пусте. І цю пустоту вони заповнюють їжею — найдоступнішим джерелом позитивних емоцій. Зроби людину щасливою, наповни її життя сенсом, і вона не бачитиме в їжі своє спасіння», — переконаний Віктор Мандзяк.

Однак він наголошує, що любов до смачної їжі не є відхиленням, це цілком нормально. Ідеться лише про те, що людина має кайфувати від їжі, «але коли їжа стає єдиним задоволенням у житті, треба щось міняти, і не в їжі, а насамперед у житті».

«Зміниш життя, і броколі не здаватиметься таким гидотним, а тортик — смачним. Їжа відійде на другий план, і нагадуватиме про себе лише тоді, коли спорожніє шлунок», — упевнений фітнес-тренер.

GreenPost

Adblock
detector