что можно делать и что нельзя

Болі в животі як сигнал катастрофи

03.09.2021   17:40    294

Анатомічна будова живота зумовило взаємозв’язок найважливіших органів. У його порожнині знаходяться органи практично всіх ситем організму. У будові живота можна виділити три відділи. Це верхній, середній і нижній. Кожен з них включає три частини: ліву, праву і середню.


1.? Верхній відділ живота розташований безпосередньо під грудною кліткою. У його порожнині знаходяться: шлунок і початковий відділ тонкого кишечника (дванадцятипала кишка), печінку і жовчний міхур, підшлункова залоза і селезінка.


2.? Середній відділ живота. Розташований нижче верхнього відділу. За обсягом є найбільшим. Його нижня межа знаходиться трохи вище лінії, подумки прокладеної через верхівки сідничних кісток тазу. У ньому розташована велика частина кишечника. Якщо розглядати спереду, поверх тонкого кишечника йде товстий. У правій половині знаходиться його висхідний відділ. На кордоні з верхнім відділом розташований поперечний відділ товстого кишечника. У лівій половині — спадний відділ.

3.? Нижній відділ живота розташовується в області таза. Він включає останні дві частини товстої кишки (сигмовидную і пряму), сечовий міхур. У жінок тут ще є придатки матки.

Это интересно:  Дієтологи назвали продукт для профілактики хвороб серця й раку

Формування болю в животі

Основи причини болю в животі полягають в роздратуванні нервових рецепторів внутрішніх органів і очеревини — спеціальної сполучнотканинної оболонки більшості органів живота. Так як існує два різновиди даної оболонки (вісцеральна, що покриває органи, і париетальная, що покриває внутрішню стінку черевної порожнини), болі можуть мати два характеру. Болі в животі можуть бути від органів і від очеревини.

  • Вісцеральні болі носять тупий нелокалізованний характер. Вони не завжди розташовані в місці проекції хворого органу на передню черевну стінку.
  • ?Парієтальні болі є результатом подразнення парієтальної очеревини. Вони інтенсивні, практично точно збігаються з місцем локалізації болю.

Основні стани і захворювання, що супроводжуються болями в животі («хірургічна сімка»)

Незважаючи на те, що болі в животі формуються через роздратування нервових рецепторів, яке може бути викликане цілим рядом причин, існує ряд захворювань. Вони заслуговують особливої уваги, оскільки здатні без надання медичної допомоги призвести до летального кінця. До них відносять:

1.? Апендицит. Він може імітувати практично будь-яку патологію живота. Але найбільш типовим для нього є інтенсивні болі в правій клубової області. Вона знаходиться на межі середнього і нижнього відділів живота в правих половинах. Одночасно відбувається наростання явищ інтоксикації: підвищення температури, нудота, слабкість. Нерідко захворювання розвивається з порушення кишкового травлення. Відзначається нечастий (1-2 рази) розм’якшений стілець.

Это интересно:  Фахівці попередили, що вживання крижаної води є шкідливим для здоров’я людей

2.? Гострий панкреатит. Розвивається в результаті запалення підшлункової залози. Відмінними ознаками є наявність постійних пекучих болів, оперізують живіт, у верхньому відділі. Одночасно з’являються ознаки вираженої інтоксикації. Нудота аж до блювоти. При цьому підвищення температури не характерно.

3.? Гострий холецистит і напад печінкової коліки. Ключовим моментом захворювання є запалення жовчного міхура. Болі локалізовані в області останніх ребер справа. Можуть носити постійна або нападоподібний характер. Нерідко відзначається блювота з домішками жовчі. Вона, на відміну від блювоти при панкреатиті, приносить полегшення. Тобто після кожного акту блювоти нудота зменшується.

4.? Кишкова непрохідність. Болі в животі можуть носити різноманітний характер. Все залежить від місця розвитку непрохідності. Найчастіше в перші години вони переймоподібні, а потім стають постійні. Поступово з’являється нудота, що переходить в блювоту. Вона приносить тимчасове полегшення. А її вміст залежить від рівня розвитку непрохідності. Важливим моментом захворювання є затримка стільця протягом декількох діб, перш ніж почнуть проявлятися клінічні ознаки.

Это интересно:  Як позбутися від стресу та від високого тиску: 8 порад

5.? Вражена грижа. Болі різкі. З’являються мгновено. Локалізовані в області випинання передньої черевної стінки. Нудоти і підвищення температури немає. Нудота з’являється пізніше при розвитку кишкової непрохідності.

6.? Прорив виразки шлунково-кишкового тракту. Найчастіше це шлунок і дванадцятипала кишка. Болі в момент своєї появи гострі, ріжучі (хворі описують стан, схожий на удар ножем в живіт). Вони локалізовані у верхньому відділі живота. Їх інтенсивність настільки виражена, що може відзначатися холодний піт. Через кілька годин біль у животі стихають, що не говорить про поліпшення стану. Це відбувається в результаті загибелі нейронів парієтальної і вісцеральної очеревини.

7.? Перитоніт. Є ускладненням всіх вищеописаних станів. Але може і самостійно розвиватися. Наприклад, після проникаючих поранень живота.

Якщо болить живіт

Важливо зауважити, що якщо дуже болить живіт, необхідно термінове звернення до лікаря. Те ж саме стосується менш інтенсивних болів, що розвиваються на тлі інших захворювань або супроводжуються вищеописаними ознаками.

Stylezhinki

Adblock
detector