
Світло нових генетичних даних проливає унікальний погляд на еволюцію головоногих, відкривши вражаючий геном «кальмара-вампіра», що став найбільшим серед секвенованих для цієї групи.

Команда науковців визначила, що Vampyroteuthis infernalis має геном понад 11 мільярдів пар нуклеотидів, у якому прихована давня еволюційна архітектура. За словами Олега Сімакова, «кальмар-вампір знаходиться на межі між восьминогами та кальмарами», що робить його ключем до реконструкції їхнього спільного предка. Незважаючи на восьмирукість, вид зберігає хромосомні риси декаподіформ — структури, що передували розходженню двох головних гілок головоногих.
Зразок, випадково виловлений дослідницьким судном у затоці Суруга, продемонстрував геном у кілька разів більший за геноми восьминогів чи кальмарів. Близько 62 % об’єму становлять повторювані елементи, які збільшують його розмір. Порівняння з геномами восьминогів, кальмарів, каракатиць та аргонавтів виявило, що октоподіформи рано пройшли етап масштабного злиття хромосом, тоді як хромосоми кальмара-вампіра залишилися близькими до первісної форми.
Це робить нащадка стародавньої лінії своєрідним «генетичним Розеттським каменем». Як підкреслила Емезе Тот, «кальмар-вампір зберігає генетичну спадщину, яка передує обом лініям», відкриваючи прямий доступ до ранньої історії головоногих.
Дослідження опубліковано в журналі iScience.
Гігантський геном «кальмара-вампіра» шокує науку з’явилася спочатку на Цікавості.

2357