Як помітити захворювання підшлункової залози.
Один з важливих органів травної та ендокринної систем — підшлункова залоза. Вона відіграє серйозну роль у процесі травлення: виробляє панкреатичний сік, у складі якого містяться ферменти, щоб перетравити їжу, і регулювати рівень глюкози в крові. Захворювання підшлункової залози в середньому виникають у людей віком 39 років (ця цифра постійно знижується) і закінчуються з ускладненнями майже в 15% випадків, інформує Ukr.Media.
Найкраще лікування — своєчасне.
Чим і чому хворіє підшлункова залоза
Основні захворювання, характерні для підшлункової залози:
Панкреатит — гостре або хронічне запалення залози, при якому відбувається застій панкреатичного соку всередині органа, що викликає запалення і ураження тканин залози та переродження їх у рубцеву тканину;
Панкреонекроз — загибель клітин підшлункової залози з подальшою інтоксикацією організму продуктами розпаду;
Муковісцидоз — спадкове генетичне захворювання, при якому панкреатичний сік стає занадто густим і з труднощами пересувається по протоках. Хвороба широко поширена в Європі;
Кісти й пухлини — утворення наповнених рідиною капсул або новоутворення доброякісного та злоякісного характеру.
Майже в 40% випадків рак підшлункової залози закінчується летально. Це один з найнебезпечніших видів раку. Причина в пізній діагностиці — мало хто звертається до лікарів з симптомами простих збоїв у травленні. Пухлина росте і дає метастази, поки люди лікуються ферментами за рекламою.
Серед причин захворювань підшлункової залози: неправильне харчування (велика кількість жирної та смаженої їжі), зловживання алкоголем, куріння, інші захворювання органів ШКТ і тривале лікування рядом препаратів.
Як помітити захворювання підшлункової залози
Характер і гострота симптомів порушень у роботі підшлункової залози можуть бути різними залежно від хвороби та її форми (гостра або хронічна стадія). Залишити без уваги гострий панкреатит або некроз не вийде — він проявляється гострими нападами нудоти, інтенсивними болями в животі та загальною інтоксикацією організму. Але хронічний панкреатит, пухлини та інші патології можуть протікати з неявними симптомами досить довго — аж до кількох років.
Як помітити їх на ранніх стадіях?
Цікаву відповідь на це питання дали вчені з університету Вашингтона — вони запропонували свій метод для діагностики раку та інших захворювань підшлункової за допомогою смартфона. Користувачеві знадобиться спеціальна, надрукована на 3D-принтері накладка і програма на телефон BiliScreen. Вона помітить жовтизну на фотографії очей користувача на фото, яке зроблене з певними умовами освітлення та витримки. Пожовтіння білків очей говорить про підвищений рівень білірубіну, що служить ознакою порушення роботи підшлункової залози та печінки.
Але навіть без такої накладки і додатка є симптоми, які можуть насторожити. Зверніть увагу на:
- Часті або регулярно повторювані напади нудоти;
- Метеоризм і періодична діарея не пов’язані з харчовими отруєннями;
- Частий стілець — 4-5 разів на день, кашкоподібними масами;
- Слабкість м’язів і часті судоми в них;
- Втрата ваги без дієт і фізичної активності;
- Відсутність апетиту;
- Збільшення шкірної чутливості, сухість шкіри, висипи;
- Стеаторея — збільшення кількості жиру в калі (він погано змивається з поверхні унітаза);
- Напади болю, які мають оперізуючий характер, можуть віддавати в спину та поперек і практично не реагують на спазмолітики й анальгетики, але зменшуються при голодуванні;
- Погіршення згортання крові.
При збоях у роботі підшлункової залози порушується вироблення ферментів, їжа засвоюється гірше. Недостатність ферментів (а отже, і ознаки захворювань) помітні більше після приймання копченої, жирної їжі, алкоголю.
Для обстеження підшлункової залози лікарі призначають УЗД і аналізи: аналіз сечі та калу, крові. Рідше знадобляться МРТ або інші діагностичні процедури. Обстежити ШКТ можна як у ході комплексних діагностичних програм, так і прицільно перевірити підшлункову залозу.
Полегшити своє самопочуття можна холодом, голодом і спокоєм. Потрібно:
- Прикласти до місця, де болить холод;
- Лягти й постаратися розслабитися;
- Не їсти й не пити, кілька днів дотримуватися дієти з легкими, низькокалорійними стравами.
І, звичайно, варто звернутися до лікарів не відкладаючи — захворювання підшлункової залози та інших органів травлення можуть значно вплинути на самопочуття, здоров’я і навіть призвести до летальних наслідків.