0
Неможливо побудувати здорові відносини з людиною, що у свої 30-40 років мислить як дитина, яку всі навколо повинні любити та піклуватися про неї, давати емоційну або побутову підтримку. Фізично незріла особистість зросла, але психологічно не стала самостійною. Така людина продовжує залежати від думки навколишніх, шукати опору у своїх партнерах, канючити увагу, захоплення і любов. І все тому, що в дитинстві багато чого недоотримала. Її надто сильно опікали або відкидали, вселивши безліч страхів і комплексів.
Як би те ні було, перерахуємо найвірніші ознаки психологічної незрілості, які повинні вас насторожити. Якщо, звичайно, ви не хочете бути вічним донором, «матусею» або «татком» своїй половинці.
Тотальна безвідповідальність
Незрілі люди обожнюють цю гру. Наобіцяти з три короби, домовитися, взяти в борг, а потім красиво зійти з дистанції, мовляв, «я не я, проблема не моя». Вони нікому нічого не повинні, ні за що не несуть відповідальності спритно ухиляються від почуття провини. Зате мають масу претензій до світу. Така собі філософія Д’Артаньяна: «Я особливий і важливий, а світ мене не розуміє». Це навколишні винні в їх невдачах, нереалізованості, самоті, а не вони. Тому в них так багато претензій до партнерів, спроб їх переробити, звинуватити у всіх гріхах нарівні з небажанням почати з себе.
Паразитування на близьких
Ще одна неприємна риса незрілих людей — звичка використовувати своїх близьких в якості життєвого ресурсу. А також вимога, щоб про них піклувалися, вели їх справи, підтримували морально і матеріально, забезпечували їх побутові потреби. Всі навколо повинні входити в їхнє положення, берегти їх психіку, поступатися в суперечці, приймати їх слабкості та прощати. Але до себе вони подібних вимог не висувають. У поведінці інфантилів чітко простежується пошук батьківської фігури, на яку можна буде покласти відповідальність за власні проблеми та емоційну нестійкість. Вона часто мають коханців і коханок на стороні в якості «запасного варіанту», якщо перший партнер втомиться, вигорить, відмовить у підтримці або втече.
Невміння просити, виражати емоції
У якомусь сенсі незріла особистість не чує і не розуміє своїх почуттів. Сором, заздрість, любов, страх — все це пригнічується, прикривається за допомогою психологічних захистів (знецінення, заперечення, раціоналізації, регресії, проєкції на інших). «Нічого я не злюся, ти все вигадуєш!», «Ну не взяли на роботу, не дуже-то й хотілося». З таких людей складно витягнути справжні бажання. Вони вважають слабкістю говорити про свої почуття, безпосередньо щось просити. Щоб домогтися бажаного, вдаються до маніпуляцій — грають на почутті совісті, провини, образу чи ультиматуму. Не отримавши свого, легко стають агресивними, починають кричати, принижувати, лізти в бійку. А ще вони ніколи не просять вибачення, тому що не вміють визнавати своїх помилок.
Відмова від планування, імпульсивність
Якщо ваш партнер ніколи не закінчує розпочатого, кидається від одного рішення до іншого, постійно переглядає свої цінності, інтереси й звички — швидше за все, він та сама незріла людина. Саме інфантили будують своє життя залежно від настрою — сьогодні люблю, завтра ні, сьогодні хочу це, завтра дайте мені щось інше. Зважившись на складний крок, легко передумують. Навіть незначні труднощі їх лякають і дратують. Для них нормально спустити всі гроші на «хотілки», а потім брати кредити на їжу. Або, наприклад, піти з відносин на пошуки себе… і тут же створити нову сім’ю, забувши про «колишню».
Залежність від партнера
Психологічно незрілі люди не виносять самотності, тому всіляко намагаються приліпитися до інших — злитися з коханою людиною, колом її друзів та інтересів, жити її перемогами та поразками. Через це можуть стати тінню своїх близьких, жити одне життя на двох, відмовляючись від свого «я» і своїх потреб. Таке злиття не проходить безслідно. Незріла особистість стає примхливою і вкрай дратівливою людиною. Вони вимагають турботи й вдячності за речі, про які їх ніхто не просив. Можуть терпіти зради, побої та образи, всіляко виправдовувати неповажне ставлення другої половинки. І все тому, що не відчувають себе повноцінними й окремими, у них немає внутрішньої опори.
Газлайтинг
«Не треба так бурхливо реагувати, я просто пожартував», «Припини вигадувати, цього не було!», «Ніхто не буде тебе любити, крім мене». Всі ці слова вимовляються людьми, які хочуть повністю контролювати своїх партнерів, не цураючись ніяких засобів. Вони можуть залякувати, нав’язувати свою думку, знецінювати почуття і бажання близької людини, ставити під сумнів його (її) зрілість і адекватність. У таких відносинах фізичне насильство замінюється психологічним, яке складно побачити або довести. Нездоровий партнер руйнує самооцінку здорового, змушує людину сумніватися в собі та своїх емоціях, вселяє їй безліч страхів і комплексів, через які ними легко управляти.
Інфантилізм, страх дорослішання
Незріла особистість помітна й пізнавана за прагнення грати роль дитини. Одягатися в підлітковий одяг, зухвало фарбуватися, слухати бунтарську музику, спілкуватися з людьми набагато молодшими за себе. Такі люди бояться серйозних стосунків. Шлюб, кар’єра, народження дітей — все це здається їм безглуздим. Інфантили не хочуть дорослішати, часто змінюють статевих партнерів, не затримуються на одному робочому місці, живуть у своїх фантазіях і мріях. Дівчата можуть спеціально говорити дитячим голоском, шукати собі «татуся», який задовольнить всі їх потреби. Хлопці з головою йдуть в комп’ютерні ігри, тактично самоусуваються з родини.
Як бачите, незрілі люди не вміють вносити рівний внесок у відносини, приймати партнера таким, який він є. Вони схожі на будинок без опори, який легко зруйнується при перших ознаках негоди. Інфантили бояться відповідальності, дорослих проблем, самотності. Вони шукають таких же співзалежних партнерів, готових обслуговувати їх невроз. Тільки вам вирішувати — чи будете ви нести на собі цей вантаж або проявити терпіння, та почекаєте гідного партнера.