Таємниця природи: найрідкісніший мінерал планети, який бачили лише один раз

Сьогодні,   09:30    504


Існує такий рідкісний мінерал, що в усьому світі знайдено лише один його екземпляр. Він називається кявтуїт (cha-too-ite), крихітне коричнево-коричневе зерно вагою лише третину грама (1,61 карата). На перший погляд, ви можете сплутати його з бурштином або топазом; але непоказна мінеральна цятка має безмірну цінність.

Сам камінь був придбаний у 2010 році на ринку в Чаунг-гі в М’янмі геммологом Кьяу Ту, який вважав, що необроблений дорогоцінний камінь був мінералом під назвою шеєліт. Однак після того, як він огранював камінь, він зрозумів, що дивиться на щось незвичайне.

Не зумівши зіставити мінерал з чимось відомим, він відправив його в лабораторію Гемологічного інституту Америки (GIA) у Бангкоку, Таїланд. Там мінералогам вдалося пов’язати камінь із синтетичним BiSbO4 – антимонатом вісмуту – хоча й за формулою Bi3+Sb5+O4, такої структури, яка ніколи раніше не зустрічалася в природі.

«Вивчаючи в полі та купуючи каміння на ринку Khanae, [я міг зрозуміти, що] цей камінь був трохи дивним, і я купив його. Потім, коли я дістався Янгона, я оглянув його [і визначив, що] це не так будь-який інший дорогоцінний камінь, який ми коли-небудь знаходили».

Останні новини:  До Землі долетіли найпотужніші космічні електрони в історії

Про сам камінь ми знаємо небагато. Має насичений помаранчевий колір, з червоним відтінком і білою прожилкою; це колір порошку, який утворює самоцвіт, коли його перетягують по грубій поверхні. Він також має порожнисті трубчасті включення, які називаються жилами типу en-echelon, які спричинені напругою зсуву, що свідчить про його природне утворення.

Геологи вважають, що це, ймовірно, магматичне походження, включення в тип звичайної вулканічної породи під назвою пегматит, поширений у регіоні, де було знайдено камінь. Подібно до граніту, склад пегматиту схожий на фруктовий пиріг з різними мінералами, змішаними разом; у пегматиті часто можна знайти великі кристали дорогоцінних каменів.

Це найрідкісніший мінерал у світі. Ми знайшли це лише раз
Ешелон вени . (Kampf та ін., Mineral. Mag., 2017)

Сліди титану, ніобію, вольфраму та урану в киавтуїті свідчать про утворення пегматиту. Крім того, експерименти в лабораторії показують, що кристали антимоніту вісмуту утворюються при високих температурах, що відповідають температурам охолоджуючої магми. Оскільки мінерал видається настільки рідкісним, то, ймовірно, існують інші особливі обставини його формування, але ми не знаємо, що це таке.




Цінність кявтуїту наразі вважається безцінною. Другий за рідкістю дорогоцінний камінь у світі, мінерал під назвою пейніт, оцінюється від 50 000 до 60 000 доларів США за карат. Єдиний відомий у світі шматок киавтуїту зараз безпечно зберігається в Національному історичному музеї округу Лос-Анджелес.

Останні новини:  36 000 графічних процесорів AMD створили найбільшу модель Всесвіту


portaltele.com.ua