Дональда Трампа, який переміг на президентських виборах у США, зацікавили два пункти Плану перемоги Президента Володимира Зеленського, який той представив йому під час зустрічі у вересні.
Про це повідомляє Financial Times із посиланням на джерела серед українських та європейських посадовців.
У публікації зазначається, що Україна розробляла свій План перемоги у війні, яку розв’язала Росія, з огляду на можливу перемогу Дональда Трампа на виборах президента США. За словами співрозмовників видання, союзники України в Європі та США, включно з впливовими республіканцями, надали поради щодо того, як найкраще сформулювати пропозиції, які б стимулювали тісну співпрацю з Києвом, а не припиняли критично важливу допомогу країні.
Дві з цих ідей були викладені в Плані перемоги Володимира Зеленського саме з огляду на Трампа, як стверджують люди, які брали участь у його розробці. Пізніше ці пропозиції були представлені Трампу, коли український лідер зустрівся з ним у Нью-Йорку у вересні.
Видання пише, що одна з них передбачала заміну частини американських військ, дислокованих у Європі, українськими військами після завершення війни. Інша – вперше розроблена сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом, союзником Трампа, за словами людей, які брали участь у розробці Плану перемоги Зеленського, – пропонує поділитися критично важливими природними ресурсами України із західними партнерами. Офіс Грема цю інформацію не коментував.
За словами поінформованих джерел видання, Трамп був «зацікавлений» цими двома пунктами.
Окремо лідери бізнесу в Україні також ведуть переговори з урядом про надання Трампу повноважень щодо «інвестиційного скринінгу», що дозволить йому фактично обирати, хто може вести бізнес у країні. Один із учасників планування описав ідею як «ABC (anybody but China) – будь хто, крім Китаю», що може особливо добре зіграти на руку Трампу.
Українські галузі, залежні від китайських технологій і матеріалів, такі як телекомунікації, за словами співрозмовника FT, могли б переключитися на американських постачальників і залучити більше західних інвестицій.
Ідея знаходиться на ранніх стадіях, але деякі керівники бізнесів, близькі до Офісу президента, вважають, що вона може зацікавити Трампа, йдеться у публікації.
FT пише, що Київ розчарувався нерішучістю президента США Джо Байдена у питанні збільшення військової підтримки.
В МЗС України вважають цю розмову свідченням того, що обидві сторони цінують спільне стратегічне партнерство.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що команди Володимира Зеленського і Дональда Трампа розпочнуть практичну підготовку для організації їхньої зустрічі.
Фото: Justin Sullivan/Getty Images