Фізики з Нідерландів переглянули терміни існування Всесвіту, зробивши приголомшливий висновок: він зникне набагато швидше, ніж передбачалося раніше. Нові розрахунки показують, що останні зоряні залишки «розчиняться» через 1078 років — це набагато менше, ніж попередні оцінки. Дослідження ґрунтується на переосмисленні випромінювання Хокінга.
Роботу провели три вчені з Університету Радбауд у Наймегені: експерт з чорних дірок Хейно Фалке, квантовий фізик Майкл Вондрак та математик Вальтер ван Сейлеком. Їхнє дослідження продовжує торішню публікацію, де вони довели, що не лише чорні дірки, а й інші об’єкти, такі як нейтронні зірки, можуть «випаровуватися» через процес, схожий на випромінювання Хокінга. Наразі вчені відповіли на запитання, скільки часу займе цей процес.
Випромінювання Хокінга, запропоноване Стівеном Хокінгом в 1975 році, описує, як чорні діри втрачають масу через квантові ефекти: на межі чорної діри виникають пари частинок, одна з яких поглинається, а інша відлітає, несучи енергію. Нове дослідження показало, що цей процес застосовний і до інших щільних об’єктів. Вчені розрахували, що нейтронні зірки і чорні дірки зникнуть через 1067 років, а білі карлики, найстійкіші зоряні залишки, протримаються до 1078 років.
«Ми здивувалися, що нейтронні зірки і чорні дірки випаровуються з однаковою швидкістю, незважаючи на різницю в гравітації», — зазначив Майкл Вондрак. Він пояснив, що чорні дірки частково поглинають своє випромінювання, що уповільнює процес. З цікавості вчені також підрахували, скільки часу знадобиться для «випаровування» Місяця або людського тіла — близько 1090 років, хоча, звичайно, інші чинники знищать їх набагато раніше. Джерело