Поширені міфи про каву, в які багато хто вірить

21.05.2025   23:31    295

Міфи про каву.

Якщо ви п’єте каву щодня, а тим більше, якщо п’єте її не один раз на день, то вам точно хоч раз казали, що ось цього робити не можна, а це взагалі протипоказано. Деякі міфи про каву бувають настільки правдоподібні, що в них з легкістю можна повірити, інформує Ukr.Media.

Абсолютні міфи про каву:

Міф № 1: Для приготування кави потрібно використовувати окріп

Можна, але не бажано, якщо хочете отримати ароматний і найбільш корисний напій. Якщо під час варіння/заварювання температура води підніметься вище 90 градусів, кава почне втрачати важливі корисні компоненти — ефірні олії, мікроелементи та інші цінні сполуки. Смак при цьому теж змінюється в гіршу сторону, втрачаючи всі відтінки та нюанси.

Оптимальна температура для заварювання більшості видів кави нижче температури кипіння.

Міф № 2: Каву потрібно пити, поки вона гаряча

Це виключно справа особистих уподобань. Практика показує, що між гарячою кавою і холодною немає ніякої різниці в плані її користі, а щодо смакових якостей — це строго індивідуально для кожного з вас. Але зате достеменно відомо, що лікарі не рекомендують пити щойно приготовану каву: будь-які надто гарячі напої шкідливі для стравоходу, шлунка і ротової порожнини.

Міф № 3: Кава зневоднює

Неправда. Чому? Просто загляньте у свою чашку кави. Бачите там рідину? Так-так, ви не помилилися, це вода. Кількість H2O в чашці з кавою залишається такою ж, як і без неї. І цієї рідини достатньо, щоб компенсувати зневоднюючий ефект кофеїну (який вже давно визнаний надто незначним, щоб взагалі звертати на нього увагу).

Останні новини:  Лікар радить охочим схуднути скоротити два продукти у своєму раціоні

Міф № 4: Кава допомагає протверезіти

Ні. Кофеїн може зробити нетверезу людину більш бадьорою, але не відміняє сп’яніння. Більше того, вчені з Американської психологічної асоціації вважають, що насправді ефект вийде ще гірше: люди, які вживали алкоголь і кофеїн одночасно, можуть помилково відчувати себе бадьорими і достатньо уважними, щоб справлятися з потенційно небезпечними завданнями (наприклад керування автомобілем, використання потенційно травматичної техніки, плавання).

Міф № 5: Кава гальмує ріст




Ні, ні і ще раз ні. Це, що називається, бабусині казки. Неясно, як виник цей міф (можливо він спирається на інший, що стосується вимивання кальцію з організму), але абсолютно точно немає жодних наукових доказів, що підтверджують його.

Щодо кальцію вчені дотримуються наступної точки зору: «Негативний вплив кофеїну на засвоєння кальцію досить малий, його можна повністю компенсувати всього лише 1-2 столовими ложками молока. Немає жодних доказів того, що кофеїн має якийсь шкідливий вплив на стан кісток у людей, які приймають рекомендовані добові норми кальцію».

Одним словом, не забувайте додавати кальцій у свій раціон, і цей міф про шкоду кави можна буде сміливо відкинути.

Міф № 6: Обсмажування впливає на міцність кави

Останні новини:  Жир на животі призводить до виникнення чотирьох типів раку

Ні, обсмажування не впливає на вміст кофеїну в зерні. Всупереч двом діаметрально протилежним точкам зору, які стверджують, що термообробка робить зерно менш або більш міцним, насправді кількість кофеїну не змінюється: він не руйнується при обсмажуванні (сильно обсмажена кава не може бути менш міцною) і не збільшується в кількості (сильно обсмажена кава не може бути більш міцною).

Міф № 7: Кава різних сортів не відрізняється за вмістом кофеїну

Це не так. У робусті міститься приблизно вдвічі більше кофеїну, ніж в арабіці. Крім того, кількість цієї речовини може варіюватися і в рамках одного сорту залежно від терруару і способу обробки зібраного зерна.

Міфи про каву, в яких є частка правди:

Міф №1: Післяобідня чашка обов’язково викличе безсоння вночі

Частіше ні, ніж так. Кофеїн переробляється печінкою з блискавичною швидкістю, і майже весь його склад (близько 75%) вимивається протягом 4-7 годин. Таким чином, якщо ви вип’єте свою чашку до 16:00, вона майже повністю покине ваш організм до моменту, коли пора йти в ліжко.

Але у цього правила дійсно нерідко бувають винятки — у випадку, коли у людини з якоїсь причини сповільнений метаболізм, дія кофеїну може тривати і довше зазначеного вище часу. Чи входите ви до числа таких людей, можна дізнатися тільки дослідним шляхом.

До речі, деякі кавомани навпаки краще сплять від чашки кави.

Міф №2: Кава допомагає схуднути

Останні новини:  Чим небезпечний прийом їжі після 6 вечора

Не зовсім. Стимулюючий ефект кофеїну може незначно (дуже незначно!) підвищити ваш метаболізм, але не настільки, щоб це позначилося на довгостроковій втраті ваги. Що стосується придушення апетиту, то тут палиця з двома кінцями: так, ви, можливо, будете менше їсти, поки п’єте каву, але до вечора недолік необхідних КБЖУ нагадає про себе подвоєним відчуттям голоду, і тут з’являється великий ризик переїдання. Але що дійсно вірно, так це те, що кава є хорошим «дозволеним допінгом» для більш продуктивних занять спортом (без яких жодна дієта не дасть потрібного результату).

Міф №3: кофеїн викликає сильну залежність

Дуже незначно. Кофеїн стимулює центральну нервову систему, що дійсно може викликати невелику залежність, однак ефект її скасування триває всього день або два і сильно відрізняється від ефектів скасування вживання речовин, які дійсно викликають звикання. З цієї причини вчені офіційно не вважають кофеїн продуктом, що викликає залежність.

Міф №4: Вагітним жінкам не можна пити каву

Вірно лише частково. Здоровим (!) вагітним жінкам лікарі рекомендують обмежити споживання кофеїну до 200 міліграмів на день.

Міф №5: Кава шкідлива для серця

Тут у вчених немає єдиної думки. З одного боку кофеїн дійсно дає помітне навантаження на серце, але з іншого — вже давно науково доведено, що систематичне помірне (до 300 міліграмів або трьох чашок) вживання кави має, навпаки, позитивний зміцнюючий ефект на всю серцево-судинну систему.


news-xl.net