Вчені вперше зафіксували «квантовий дощ»

13.04.2025   17:30    720


У Лабораторії квантових сумішей Національного інституту оптики (Cnr-Ino) команда дослідників з Cnr, Флорентійського університету та Європейської лабораторії нелінійної спектроскопії (LENS) спостерігала явище капілярної нестабільності в нетрадиційній рідині — ультрарозрідженому квантовому газі. Це відкриття має важливе значення для розуміння і маніпулювання новими формами матерії.

Дослідження, опубліковане в журналі Physical Review Letters, також включає участь вчених з Університетів Болоньї, Падуї та Країни Басків (UPV/EHU).

У фізиці відомо, що поверхневий натяг рідини, спричинений міжмолекулярними силами зчеплення, прагне мінімізувати площу поверхні. Цей механізм є причиною макроскопічних явищ, таких як утворення крапель дощу або мильних бульбашок.

Останні новини:  Науковці відкрили гігантську аномальну планету TOI-270 d на близькій відстані від Землі

Поверхневий натяг лежить в основі капілярної нестабільності, також відомої як нестабільність Плато—Релея, при якій тонкий струмінь рідини розпадається, утворюючи послідовність крапель. Вивчення та розуміння цього явища має важливе значення для промисловості, біомедицини та нанотехнологій.

В атомних газах, охолоджених до температур, близьких до абсолютного нуля, атоми втрачають свою індивідуальність і підкоряються законам квантової механіки. У певних умовах ці системи поводяться як рідини, хоча й залишаються в газовій фазі.

Насправді, вже кілька років науковцям вдається завдяки точному контролю міжатомних взаємодій створювати самозв’язані, подібні до рідини краплі з ультрахолодних газів. Ці невеликі скупчення атомів, стабілізовані квантовими ефектами, мають подібні властивості до класичних рідких крапель.

Останні новини:  Космічний телескоп NASA Hubble зафіксував аномальний блукаючий магнетар невідомого походження

За допомогою методів візуалізації та оптичної маніпуляції експериментальна команда під керівництвом Алессії Бурк’янті (дослідниця Cnr-Ino) вивчала динамічну еволюцію окремої квантової краплі, створеної з ультрахолодної суміші атомів калію та рубідію.

Крапля, випущена в оптичному хвилеводі, подовжується, утворюючи нитку, яка, перевищивши критичну довжину, розпадається на менші краплі. Кількість підкрапель пропорційна довжині нитки в момент розриву.

«Комбінуючи експерименти та чисельне моделювання, вдалося описати динаміку розпаду квантової краплі через капілярну нестабільність. Нестабільність Плато—Релея є поширеним явищем у класичних рідинах, яке також спостерігалося в надплинному гелії, але досі не було зафіксоване в атомних газах», — розповідає К’яра Форт (дослідниця UNIFI), яка брала участь у дослідженні.

«Вимірювання, проведені в нашій лабораторії, дають глибоке розуміння цієї особливої рідкої фази та відкривають шлях до створення масивів квантових крапель для майбутніх застосувань у квантових технологіях», — додає Лука Кавіккьолі (дослідник Cnr-Ino), перший автор статті.


portaltele.com.ua