Як передає Укрінформ, про це повідомляє Euronews.
За словами двох поінформованих європейських чиновників, те саме стосуватиметься російських прем’єр-міністра Михайла Мішустіна та міністра закордонних справ Сергія Лаврова.
Судове переслідування цих високопосадовців буде дозволене лише за умови фізичної присутності обвинувачених у приміщенні, що малоймовірно, враховуючи те, що Росія не визнає вторгнення в Україну злочином і категорично виступає проти співпраці із Заходом.
Як варіант, проведення судового процесу, на якому Путіна судитимуть заочно вже після його відставки.
Ці умови викладені в проєкті угоди, яка забезпечить правову основу для створення спеціального трибуналу в рамках Ради Європи.
Технічна робота над документом завершилася наприкінці березня під час зустрічі так званої «Основної групи» у Страсбурзі, яка підготувала три окремі проєкти документів: двосторонню угоду між Україною та Радою Європи, статут спеціального трибуналу та угоду, яка детально описує управління спеціальним трибуналом.
Очікується, що підписання документа відбудеться в Києві 9 травня у День Європи, хоча конкретна дата може ще змінитися
Після того, як Київ підпише угоду, текст буде винесено на голосування в Парламентській асамблеї Ради Європи, до якої входять представники 46 країн-учасниць організації.
Для ратифікації угоди знадобиться 2/3 голосів, що майже гарантовано завдяки широкій підтримці ініціативи серед держав-членів організації.
Також очікується, що демократичні країни за межами Європи, такі як Канада, Австралія, Нова Зеландія та Японія, приєднаються до ініціативи, розширюючи її легітимність.
За словами чиновників, після ратифікації угод трибунал базуватиметься в Гаазі (Нідерланди) — у місті, де вже розташовані Міжнародний суд ООН і Міжнародний кримінальний суд.
Саму ж ідею створення спеціального трибуналу для злочину російської агресії підтримував Президент України Володимир Зеленський, щоб забезпечити відповідальність за повномасштабне вторгнення РФ, розпочате Путіним більше трьох років тому.
Їх підозрюють у воєнних злочинах у вигляді незаконних депортації та переміщення населення, зокрема дітей, з окупованої території України, щонайменше з 24 лютого 2022 року.