В інтерв’ю телеведучому Джо Роган підприємець повідомив, що вже наступного року запустить до Марса безпілотну версію Starship або навіть кілька. Крім цього, він розповів про ключові напрями розробок у компанії і про те, яким бачить подальше освоєння Червоної планети. Глава SpaceX зазначив, що стартове вікно для пуску до Марса відкривається раз на 26 місяців, наступне — листопад-грудень 2026 року. План за замовчуванням для цього вікна – відправити на Червону планету як мінімум один Starship, але краще одразу кілька. Ключовою метою місії є випробування систем посадки на Марс. Тут, звичайно, варто пам’ятати, що сформульоване Маском завдання виключно складне, тому важко гарантувати, що він буде готовий до його реалізації вже у 2026 році.
Це дуже непростий ступінь, оскільки посадка туди різко відрізняється як від повернення на Землю, де Starship гальмує щільну атмосферу «черевом», так і від посадки на Місяць, де атмосфери немає взагалі, тому немає впливу її турбулентності. Марсіанська газова оболонка, з одного боку, у 160 разів менш щільна, ніж земна, що ускладнює гальмування про неї, з іншого — не дозволяє планувати чисто «вакуумну» посадку.
Маск зазначив, що відправлення кількох кораблів бажане, щоб переконатися у безпеці фінальної частини польоту до Марса. Важливо зрозуміти, чи зможуть усі вони сісти бездоганно, чи якісь будуть збої. У разі потрібно з’ясувати, який елемент посадкового процесу слід доопрацювати. Підприємець попередив, що часу на створення на Марсі самодостатньої колонії не так багато — приблизно 15 найближчих вікон для польоту туди (390 місяців, близько третини століття). На думку Маска, це питання потребує термінового вирішення, оскільки не виключена загибель сучасної цивілізації від різних подій — ядерної війни та інших загроз.
Серед них він назвав і демографічні проблеми: при серйозному скороченні населення технологічний рівень Землі впаде нижче за те, що необхідний для відправлення кораблів на Марс, а цивілізація просто «помре в памперсі для дорослих», додав мільярдер. Маск нагадав, що за нинішнього рівня відтворення Південна Корея втратить 96 відсотків свого населення лише через три покоління, аналогічна доля може чекати багато країн.
«Демографічний колапс настає швидко, на вигляд він прискорюється в багатьох частинах світу», — підсумував бізнесмен.
Коротко він повторив свій план освоєння Червоної планети: доставку туди мільйона тонн обладнання із Землі та мільйона людей. Оскільки терраформування займе багато часу, перші поселенці житимуть у куполах чи підземних сховищах.
Але з’явилися нові тези. Нещодавно Маск говорив, що політ до Марса займе три місяці, а цього разу заявив приблизно про шість. Очевидно, його компанія вирішила перейти до економічніших по паливу, але більш довгим схемам польоту на четверту планету.
У 2025 році, повідомив підприємець в інтерв’ю, SpaceX, швидше за все, вдасться вперше посадити корабель Starship на вежу. І, якщо пощастить з часом, вдасться навіть запустити в космос ще раз — правда, вперше на огляд і дрібне ремонт може піти значний час. Повторне використання першого ступеня можливе значно раніше, задовго до кінця 2025 року.
Маск також зазначив, що доведення Starship все ще далека від закінчення. Найскладнішим елементом він назвав тепловий щит. На відміну від теплового щита «Шаттлів», усі шестикутні плитки теплозахисту Starship однакового складу – суміш із волокон скла та штучного сапфіру (оксид алюмінію), укладена у певному порядку. Це вигідно відрізняє рішення SpaceX від вуглець-вуглецевих плиток на найбільш теплонавантажених частинах «Шаттла» (у кромки крила), які розколювалися під ударами монтажної піни, що призвело до загибелі одного з «Шаттлів» і семи осіб на його борту.
Але і в сьогоднішніх плитках SpaceX геометрія цих волокон, конкретне їх співвідношення та покриття плитки можуть змінюватись, компанія досі допрацьовує ці питання. Проте, зробив висновок Маск, якщо якийсь час тому він ще не був упевнений, що їх вдасться вирішити, то сьогодні вважає: це, безперечно, вдасться.