Риби-анемонові, більш відомі як риби-клоуни, давно захоплюють своєю яскравою забарвленням і унікальними відносинами з морськими анемонами. Хоча давно відомо, що ці риби захищають своїх анемон від хижаків, нове дослідження показало, що вони також їх годують — пропонуючи їжу, яку самі не можуть з’їсти. Така поведінка, зафіксована в дикій природі вченими, ще більше зміцнює зв’язок між рибою та анемоною, приносячи користь обом.
Неочікувана поведінка годування в дикій природі
Риби-анемонові, або риби-клоуни, стали популярними серед акваріумістів після виходу мультфільму Disney «У пошуках Немо» у 2003 році. Вони живуть у тісному симбіозі з морськими анемонами, які забезпечують їм захист від хижаків. У відповідь риби-клоуни охороняють своїх господарів, відганяючи тварин, що можуть ними харчуватися. Також раніше було помічено, що в умовах акваріума риби можуть годувати анемони їжею, яку отримують від людей. Але чи трапляється це в природних умовах?
Команда дослідників з Осакського міського університету під керівництвом аспіранта Юї Кобаяші та професора Сатоші Авати провела польові експерименти, щоб це з’ясувати. Їхні спостереження показали, що Clark’s anemonefish (Амфіпріон Кларка) активно годує бульбашкову анемону. В деяких випадках риба прикріплювала молюсків, яких не могла з’їсти сама, до щупалець анемони. Якщо ж їжа була дрібнішою, риби спершу з’їдали свою частку, а потім годували своїх «господарів».
Як годування приносить користь рибам і анемонам
«Ми також підтвердили, що годування риб-анемонових безпосередньо впливає на швидкість росту морських анемон», — зазначив аспірант Кобаяші. «Відомо, що в інших видів риб-анемонових кількість відкладених яєць збільшується, коли анемони виростають більшими. Оскільки ці риби не можуть покинути свою анемону, її годування має для них життєво важливе значення».
Професор Авата додав: «Ми вважаємо, що правильне розуміння поведінки тварин не тільки сприятиме розвитку екології, біології та інших наукових напрямків, але й допоможе розробити ефективні методи захисту та збереження видів, що перебувають під загрозою зникнення.»