Астрономи виявили, що майже третина всіх галактик у Всесвіті, що спостерігаються, об’єднані в п’ять найбільш широкомасштабних структур — галактичні надскупчення. На складеній вченими тривимірній карті одне особливо виділяється своїми рекордними розмірами: простягається на мільярд із лишком світлових років. Наша галактика Чумацький Шлях, її сусідка Андромеда, невелика, порівняно з ними, галактика Трикутника та їх численні галактики-супутники складають так звану Місцеву групу. Вона, своєю чергою, входить у велике зібрання різноманітних скупчень і груп — галактичне надскупчення Діви.
Нарешті, це скупчення розташоване всередині гігантської ниткоподібної структури під назвою Ланіакея, в якій приблизно 100 тисяч галактик простяглися на 520 мільйонів світлових років. Таким чином, у міру збільшення масштабу перед нами відкривається картина того, як матерія плете у Всесвіті «космічну павутину».
Нещодавно астрономи з Німеччини, Південної Африки та Іспанії оглядали великомасштабну структуру Всесвіту у радіусі приблизно від 400 до 800 мільйонів світлових років від Землі. Вони нарахували загалом 345 скупчень галактик, які об’єднані в скупчення. Серед цих структур вчені вирішили розглянути найбільші: досліджували такі, де єдину освіту становлять як мінімум 20 скупчень галактик.
У результаті вдалося скласти цілу карту великомасштабної структури досить великої частини Всесвіту. Астрономи звернули увагу на ниткоподібну освіту з кількома відгалуженнями, що містить 68 галактичних скупчень і протягнулося на 1,3 мільярда світлових років. Його загальна маса, за оцінками, становить 240 квадрильйонів мас Сонця. Дослідники підкреслили, що це надскупчення виявилося найбільшим із відомих на сьогодні. Своїми спостереженнями вони поділилися у статті, доступній на сервері препринтів університету Корнелл.
Структуру символічно назвали Кіпу — на честь оригінального способу письма та рахунку, прийнятого в інків та деяких інших стародавніх народів: вони плели вовняні нитки та по-різному зав’язували на них вузли, щоб за допомогою «записати» і повідомити якусь інформацію. Вчені підкреслили, що в космічних нитках «зашифровано» багато повідомлень про те, як влаштований Всесвіт.
Наприклад, вони спотворюють так зване реліктове випромінювання — дуже слабке, залишкове електромагнітне «луна» Великого вибуху. Воно ледь уловимим тлом поширене по всьому Всесвіту, але при цьому не зовсім однорідне. На думку астрофізиків, на нього може впливати гравітація великомасштабних структур: вона подовжує електромагнітну хвилю. А ще подібні Кіпу структури можуть змушувати світло змінювати свою траєкторію – створювати ефект гравітаційної лінзи.