Азотні викиди несподівано допомагають морським екосистемам виживати

28.02.2025   22:30    304

Дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Marine Science, розкриває несподіваний позитивний вплив атмосферного забруднення азотом на продуктивність морського середовища в північній частині Індійського океану.

by @freepik

Вплив забруднення повітря на морське середовище

Забруднення повітря стало постійною проблемою з початку промислової революції. Урбанізація, індустріалізація та розвиток сільського господарства протягом останніх десятиліть спричинили значні наслідки для навколишнього середовища. Азот, що виділяється внаслідок спалювання викопного палива та сільськогосподарської діяльності, суттєво впливає на північну частину Індійського океану.

Манон Мальсанг з французького університету Сорбонна та її колеги проаналізували первинну продуктивність океану у відповідь на посилене антропогенне осадження азоту. Первинна продуктивність є швидкістю, з якою організми, такі як мікроскопічний фітопланктон, виробляють органічні речовини. Це формує основу харчових ланцюгів в океані.

Останні новини:  Підкислення океану загрожує фітопланктону та вуглецевому балансу

Потепління морського середовища через зміну клімату збільшило стратифікацію океану. Внаслідок цього формуються окремі шари води, що обмежує циркуляцію поживних речовин через товщу води.

Моделювання та результати дослідження

Дослідники вивчили баланс між осадженням азоту та потеплінням океану за допомогою комп’ютерного моделювання. Вони використовували базові дані 1980-х років та досліджували “кліматичний тренд” потепління океану і “азотний тренд”.

“Ми виявили невелике збільшення (0,6%) первинної та вторинної продуктивності в північній частині Індійського океану у відповідь на 60% зростання осадження азоту,” – зазначають автори дослідження.

З 1980 року антропогенне надходження азоту лише з Індії подвоїлося.

Останні новини:  Астрономи з’ясували, що зоряні вибухи у космосі призвели двох хвиль масового вимирання на Землі

Цього компенсаційного механізму достатньо, щоб врівноважити 40-річну тенденцію до зниження первинної продуктивності. Особливо це помітно в гарячих точках поблизу джерел осадження азоту, таких як центральна частина Аравійського моря і західна частина Бенгальської затоки.




Додаткові фактори впливу

Сезонні мусони додають складності цьому процесу. Вони можуть посилити перемішування шарів океану і, таким чином, покращити циркуляцію поживних речовин. Цей процес посилюється осадженням заліза з аравійського пилу, що потрапляє в регіон.

Останні новини:  Астрономи виявили таємничі радіосигнали з Чумацького Шляху

Дослідження підкреслює компенсаторний вплив відкладень атмосферного азоту на зниження первинної продуктивності, пов’язане з потеплінням океану. Проте воно не враховує розчинений органічний азот, азотфіксацію та річкові надходження, які могли б посилити ефект пом’якшення наслідків зміни клімату.


cikavosti.com