Сучасні автомобілі мають більше бортових систем допомоги, ніж будь-коли. Теоретично вони не тільки зменшують стрес, але й додають ще один рівень безпеки. У реальному світі ці системи здебільшого працюють саме так. Однак нещодавнє дослідження показує, що круїз-контроль може завдати більше шкоди, ніж користі.
Дослідники з Нідерландів зібрали дані з усього світу про ефективність автоматизованих систем допомоги водієві (ADAS) у зменшенні кількості аварій. Дослідження було зосереджено на 28 конкретних функціях автомобіля, від простих інформаційних функцій, таких як моніторинг тиску в шинах у реальному часі, до систем камер, навігаційних систем, попереджень про сліпі зони та технологій активної безпеки, таких як автоматичне екстрене гальмування. Зрештою, системи були розділені на чотири рівні взаємодії:
- Системи інформування – низький рівень контролю та терміновості
- Системи оповіщення – низький контроль і висока терміновість
- Системи інтервенції – високий контроль і висока терміновість
- Комфортні системи – високий контроль і низька терміновість
У реальних ситуаціях дослідження дійшло висновку, що все в перших трьох категоріях або не має ефекту, або зменшує ймовірність збоїв. Дисплей тиску в шинах (система інформування) не має жодного значення, але система підтримки смуги руху показала зниження кількості аварій на 19,1 відсотка. Система моніторингу водія знизила кількість аварій на 14 відсотків. Вони вважаються системами попередження та інтервенції, і вони отримали найвищі рейтинги в дослідженні.
Стандартний і адаптивний круїз-контроль були єдиними системами, які збільшували ймовірність аварії. Розглядаючи системи підвищення комфорту, стандартний круїз був пов’язаний із збільшенням на 12 відсотків, тоді як адаптивний круїз збільшив шанси на 1,8 відсотка. Одна конкретна точка даних показала збільшення на 8 відсотків для адаптивного круїзу, хоча інші звіти показали, що це може трохи зменшити ризик.
Як можна здогадатися, відволікання водія вказано як причину для обох оцінок, хоча це особливо вірно для стандартного круїз-контролю. Звільняючи водія від деяких обов’язків за кермом, круїз-контроль може зменшити його увагу до навколишнього середовища.
Адаптивний круїз, коли автомобіль може автоматично прискорюватися та гальмувати, щоб підтримувати безпечну дистанцію, також може призвести до блукання розуму замість уважного водіння. Однак дослідження зазначає, що не всі адаптивні круїзні системи здатні належним чином виявляти повільні або нерухомі об’єкти. Теоретично, автоматичне екстрене гальмування повинно діяти в таких ситуаціях. Але не всі автомобілі з адаптивним круїзом мають екстрене гальмування. Водія може заколисати помилкове почуття впевненості, покладаючись на те, що система зупиниться, коли вона не в змозі це зробити.