На поверхні Хірона JWST виявив запаси льоду та газу

06.01.2025   17:30    245


Відкритий у 1977 році Хірон формально відносять до класу кентаврів — «проміжного» типу малих тіл між астероїдами та кометами, що переміщається орбітами в галузі газових гігантів. Увагу астрономів Хірон привертає давно, проте детально «розглянути» його вдалося лише зараз: за допомогою космічної обсерваторії «Джеймс Вебб» на поверхні кентавра виявили цілий «набір» летючих сполук, а також низку складніших органічних молекул. Нічого подібного до таких небесних тіл раніше не знаходили.

Через вплив гравітації Юпітера та Сатурна кентаври періодично «мігрують» до Сонця, де деякі з них виявляють кометоподібну активність (викиди газу та пилу, поява коми та хвоста). Хірон, діаметром 215 кілометрів, кілька разів поводився подібно до комети на великих відстанях від зірки, тобто майже в найдальшій від Сонця частині своєї орбіти (афелії). Така поведінка нетипова для класичних комет — їхня активність, як правило, пов’язана з нагріванням на відносно невеликій відстані від Сонця. Однак дані спостережень за Хірон показали, що джерелом активного викиду газу може бути не тільки вода, але й інші леткі речовини. Точна причина цих процесів досі залишалася загадкою.

Нещодавно міжнародна дослідницька група під керівництвом Ноемі Пінілья-Алонсо (Noemí Pinilla-Alonso) з Університету Ов’єдо (Іспанія) та астронома Чарльза Шамбо (Charles Schambeau) провела спектральний аналіз спостережень, отриманих за допомогою космічного телескопа «Джеймс Уе такі леткі сполуки, як вуглекислий газ (CO₂), монооксид вуглецю (CO), метан (CH₄), а також складніші органічні сполуки.

Останні новини:  Таємниця аварських могил: генетичне дослідження руйнує давні припущення

Метан при цьому зафіксували не лише у вигляді льоду, а й у газовій фазі, що вкрай незвично для небесного тіла, розташованого майже втричі далі від Сонця, ніж Юпітер. Спостереження за Хіроном велися починаючи з липня 2023 року за допомогою спектрографа NIRSpec у широкому діапазоні довжин хвиль. Результати наукової роботи представлені в журналі Astronomy & Astrophysics.

Несподіванкою для вчених стали знайдені на поверхні кентавра ознаки аморфного водяного льоду (вода у стані твердої аморфної речовини, молекули якої розташовані випадковим чином), що відрізняється від звичної «кристалічної» води, яка раніше виявлена ​​на поверхні транснептунових об’єктів і деяких комет. Перехід до аморфної форми означає, що лід міг формуватися або зберігатися за дуже низьких температур.




Вуглекислий газ у твердій фазі на поверхні Хірона також виділявся в газову оболонку навколо об’єкта, проте найбільше астрономів здивували флуоресцентні лінії метану в газовій фазі: речовина не лише знаходилася на поверхні у формі льоду, а й активно «випаровувалась». При цьому газоподібний CO у спостереженнях не виявили, однак у льоду він був. Серед важчих органічних сполук знайшли етан, пропан та ацетилен: раніше ці речовини на малих тілах не зустрічалися.

Останні новини:  Більшість учених вірить в існування інопланетян

Результати, тим не менш, залишають відкритим питання, чому «летючі» і, здавалося б, речовини, що вимагають більшого нагріву, випаровуються на таких відстанях від Сонця. Згідно з однією із запропонованих у статті гіпотез, метан та інші гази були «законсервовані» у внутрішніх шарах аморфного водяного льоду, а отже навіть при невеликому підвищенні температури частина газів могла вивільнитися назовні.

Останні новини:  У космосі виявлено дивні крижані кулі: це абсолютно новий тип зірок

Відкриття змінює уявлення про кометну активність на великих відстанях від Сонця, а наявність складних органічних молекул дає вченим підказки про хімічні процеси в холодній зовнішній частині протопланетного диска. Подальші спостереження за кентавром допоможуть краще зрозуміти, як формувалися та еволюціонували подібні до Хірона тіла, а також дізнатися їхню роль у глобальній «хімічній картині» Сонячної системи.


portaltele.com.ua