На хвилі активних концептуальних пошуків 1960-х років конструктори Запорізького автозаводу створили цілу гаму оригінальних машин. Деякі потрапили на конвеєр, деякі стали основою для майбутніх моделей, а деякі виявилися забутими на довгі роки. Серед останніх – легкий польовий автомобіль з приводом 4х4.

Подробиці про кілька забутих моделей розробки ЗАЗу розповів портал «РБК-Україна».

Утилітарний ЗАЗ-971 підвищеної прохідності був створений з розрахунком на експлуатацію буквально в польових умовах – тобто на селі і в армії. Причому для кожного з цих призначень у позашляховика на базі горбатого «Запорожця» була окрема версія. Так-так, йдеться саме про безкомпромісний позашляховик з реальним, механічним приводом 4х4 – адже тендітних кросоверів-паркетників тоді проектували просто не вміли.

Для чого «Запорожцю» 4х4

Сталося так, що на початку 1960-х на базі серійних машин ЗАЗу проектували відразу два прототипи схожого призначення: армійський ЗАЗ-967 ТПК (транспортер переднього краю) і цей самий ЗАЗ-971. Вони обидва мали примітивний (принаймні, зовні) відкритий кузов, привод на всі колеса, значний кліренс і мінімальну ціну.

Такий підхід був типовий для світового автопрому того часу, наприклад, і американська «велика трійця» тоді так само намацувала для себе ринковий попит завтрашнього дня. А запорізькі конструктори так намагалися знайти найбільш доцільну і раціональну схему компонування для утилітарних авто. Тому що згаданий ТПК мав переднє розташування силового агрегату і постійно діючий передній міст. А ЗАЗ-971 з його силовим агрегатом у кормі відрізнявся постійним заднім приводом, в той час, як передні колеса підключалися водієм при потребі.

Що таке ЗАЗ-971

На ділі загадковий ЗАЗ-971 був не таким вже таємничим. Якщо придивитись уважно до зазівських розробок тієї пори, прослідковується його спорідненість з вантажівками сімейства ЗАЗ-970 вантажопідйомністю 350 – 400 кг. Трохи раніше на заводі спроектували (теж на базі горбатого ЗАЗ-965) лінійку, як тепер сказали б, комерційного транспорту: закритий фургон, пікап і пасажирський мікровен.