Бізнес-конференція відкриває нові можливості для інвесторів та підприємців
Понад три сотні великих і середніх підприємців із Канади, США та України, урядовці, чиновники національного й провінційного рівнів, депутати, сенатори, представники громадського сектору, дипломати й діаспоряни. Існує не так багато тем і питань, що могли б обʼєднати їх за спільною роботою протягом цілого дня, ще й в одному місці. Однак масштабна відбудова України, яка цього тижня обговорювалася на конференції у Торонто, стала саме таким заходом.
ЩОРІЧНА ЗУСТРІЧ ОДНОДУМЦІВ
Цього року бізнес-конференція з відбудови України проходила у Торонто вже втретє. Вперше проведений у 2022-му році, цей захід кожного разу залучає до участі все нових і нових учасників, обʼєднаних метою перетворення повоєнної України на провідну державу регіону. Звісно, військові, економічні та геополітичні реалії щороку вносять свої корективи у програму конференції, але вона залишається незмінно цікавою й насиченою.
Фото: boi.org.ua
За словами колишнього посла Канади в Україні, а нині – бізнес-омбудсмена України Романа Ващука, цьогорічна конференція відрізнялася від попередніх перш за все своєю “доконаністю”. “Ми вже не говоримо про те, що було би добре, якби хтось щось зробив. Натомість розмови ведуться довкола уже реалізованих проєктів”, – пояснює він свою думку. Як людина, яка збудувала успішну карʼєру держслужбовця в Канаді, але при цьому провела майже десять років в Україні, Ващук добре розуміє особливості обох держав. Натхненно пропагуючи привабливість України перед аудиторією канадських інвесторів, він водночас прямо говорить, що “Українська держава повинна навчитися не перешкоджати підприємцям, перш ніж створювати будь-які програми їх підтримки”.
Фото: Вінницька ОДА
Послідовним адвокатом України виступає й чинна посолка Канади в України Наталка Цмоць. У своїй вступній промові вона закликала державні органи країн-союзниць продовжувати тиснути на Росію санкціями й конфісковувати її кошти, натомість приватний бізнес – інвестувати в Україну вже зараз, таким чином сприяючи захисту демократії у світі.
ВІЙНА ЯК НОВА РЕАЛЬНІСТЬ
Протягом конференції кидалось у вічі, наскільки спокійно учасники ставляться до того, що в Україні постійно точаться повномасштабні бої із застосуванням усіх видів сучасної зброї. Якщо минулого року учасники намагалися зрозуміти свій прийнятний рівень ризику, то цьогоріч мова більше йшла про те, як саме найкраще інвестувати, мінімізувавши воєнні загрози. Саме тому багато часу було приділено питанню забезпечення пільгового страхування воєнних ризиків. Президентка Конгресу українців Канади Олександра Хичій не приховує, що її організація наполегливо лобіює в уряді Канади забезпечення канадських інвесторів, охочих відкрити власну справу в Україні, таким страхуванням. На її переконання, цей крок суттєво полегшить ухвалення потенційними інвесторами рішень стосовно вкладення коштів в Україну. «Ми постійно звертаємо увагу міністерки торгівлі Канади на те, що інші країни надають своїм інвесторам страхування для роботи в Україні й що весь світ уже має представництво у Києві, чекаючи на час, коли можна буде почати повноцінно працювати», – зазначила Хичій.
Фото: Ukrainian Canadian Congress, Facebook
Слід відзначити, що вражаючий успіх України у підтримці макроекономічної стабільності у найбільш нестабільних умовах, не проминув повз увагу партнерів. Приміром, представник Міжнародного валютного фонду звернув увагу, що Україна – єдина країна у стані війни, з якою Фонд продовжив співпрацю. Схвальні відгуки щодо фінансової політики України висловили також у Європейському банку реконструкції та розвитку й Міжнародній фінансовій корпорації.
КУПУЙМО УКРАЇНСЬКЕ
Значно більший наголос під час цьогорічної конференції було зроблено й на просуванні українських товарів на канадському ринку. Безперечно, цьому сприяло набуття у липні чинності оновленою Угодою про вільну торгівлю між Канадою та Україною, яка суттєво спростила взаємний експорт. Аби українських товарів на полицях канадських магазинів ставало ще більше, Канадсько-українська торговельна палата уклала Меморандум про взаєморозуміння із українським МЗС. Як пояснили у посольстві України в Канаді, меморандум спрямований на активізацію двосторонньої торгівлі та бізнес-контактів між Україною й Канадою, надання взаємної підтримки економічним та інвестиційним заходам, а також активніше використання цифрової платформи економічної дипломатії МЗС України NAZOVNI для просування інтересів українського бізнесу на ринку Канади.
Слід згадати, що цей рік позначився новинкою – у Торонто зʼявився магазин, який продає продукцію півсотні українських крафтових виробників. Спершу цей проєкт задумувався як тимчасовий, однак із часом вийшов на самоокупність і став постійним.
Фото:Embassy of Ukraine in Canada
Зенон Потічний, президент Канадсько-української торговельної палати, яка виступає незмінним організатором конференції, розповів, що доклав особливих зусиль до розширення цього року складу учасників зі США, аби “підштовхнути канадців діяти рішучіше”. За його словами, канадські інвестори дуже консервативні й мають навчитися толерантності до ризиків у американських колег. Водночас він підтвердив, що з кожним роком інтерес до України у Канаді зростає, навіть попри війну. Наочно свідчить про це, наприклад, зростання за перші девʼять місяців року товарообігу між нашими державами на 10%.
РОЗВИВАТИ НОВІ ПРОЄКТИ, ДОЛАТИ ПРОБЛЕМИ, ПРОДОВЖУВАТИ КОНТАКТИ
Аби залучити інвесторів та перейняти досвід, до Канади приїхав голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін. Він детально розповів про страхітливі руйнування, яких Росія завдала Херсонській області, звернувши увагу, що відбудовувати Україна хоче “не так, як було, а краще”. Один із проєктів, які Прокудін планує втілити з використанням канадських технологій, – переробка будівельного сміття у матеріал для новобудов. “На території Херсонщини зараз є більше 30 тисяч зруйнованих споруд, матеріал з яких можна переробити на нові будматеріали. Йдеться про мінізаводи, що виготовлятимуть сировину, з якої зводитиметься нове житло й критична інфраструктура”, – розповів Прокудін. Разом з тим він визнав, що на втілення цього плану знадобиться час, тож очікувати від торонтської конференції негайних результатів не варто. “Минулого року я познайомився із підприємливими людьми на конференції у Києві, але реалізувати їх задум вдалося лише за рік. Вірогідно, зараз буде так само”, – зазначив він.
У конференції взяв участь і генерал у відставці Ромео Даллер, який за свою тривалу карʼєру у збройних силах Канади побував у багатьох гарячих точках. Ґрунтуючись на досвіді попередніх воєн, він наголосив на критичній важливості інтеграції ветеранів до цивільного ринку праці. “Ці мужні люди далі хотітимуть служити своїй державі. Можливо, не лише у формі”, – зауважив він. Генерал застеріг, що багато демобілізованих страждатимуть на ПТСР, і бій за власну притомність для них не завершиться, навіть коли замовкнуть гармати. Більше того, значна частина воєнних психологічних травм проявиться лише у мирний час, коли відпустить адреналін бою.
Його фаховий виступ зі знанням проблеми з власного досвіду показав, наскільки складний шлях чекає на Україну попереду. Однак проходити його самій нашій країні не доведеться, що було неодноразово зауважено на останній панелі під назвою “Обʼєднані заради України”. За словами президента Світового конгресу українців Павла Ґрода, усе світове українство допомагає Україні перемогти у цій кровопролитній війні і не припинить своїх зусиль до повної перемоги.
Загалом протягом цієї конференції важливо було спостерігати за тим, що вона багато в чому стала продовженням, а не повторенням минулорічних. Ствердно відповісти на запитання про те, чи відбудеться у Торонто наступного року четверта конференція із відбудови України, президент Канадсько-української торговельної палати Зенон Потічний не зміг, зазначивши, що це рішення Рада директорів ухвалюватиме, проаналізувавши успішність попереднього заходу. Однак враховуючи значний інтерес до цієї щорічної конференції, а також її практичні досягнення й напрацювання, вірогідність того, що наприкінці наступного року в Торонто знову зберуться сотні зацікавлених у економічному розвитку України людей, – досить висока. Сподіваймося, що на той момент в Україні пануватиме мир.
Максим Наливайко, Торонто
Перше фото: cucc-rebuildukraine24.com/