Якщо ми спимо занадто мало, ми відчуваємо втому, якщо занадто багато, то відчуваємо млявість. Дослідники знову говорять про небезпечні наслідки для організму низької або ж, навпаки, надмірної тривалості сну.
«Сон – найкращі ліки», говорить прислів’я, але, як це часто буває, певна доза здатна зробити і його отрутою для організму. Медики констатують: часто, скаржачись на втому і брак сну, ми не усвідомлюємо того, що насправді ми можемо спати надто багато.
«Іноді ви цілком можете дозволити собі більш тривалий сон на вихідних, але це не повинно стати звичкою», – застерегли, зокрема, експерти.
Підвищений ризик серцевого нападу. У довгостроковому дослідженні (опубліковано в Журналі Американського коледжу кардіологів) вчені протягом семи років спостерігали за станом 461 000 осіб, яким на початку проекту було від 40 до 69 років, без значних серцево-судинних проблем. В результаті було встановлено, що якщо люди витрачають на нічний сон менше шести годин, це збільшує ризик серцевого нападу на 20%. Але ті, хто спить довго, ризикують ще більше: якщо нічний сон складає більше дев’яти годин, це підвищує ризик серцевого нападу на 34%.
Інше великомасштабне дослідження, проведене Університетом Макмастер в Гамільтоні (Канада) з участю 117 000 чоловік з 21 країни світу продемонструвало, що більшість людей, які регулярно сплять більше восьми годин, мали на 20% підвищений ризик серцево-судинних порушень, а також частіше страждали від депресії, високого кров’яного тиску і захворювань легенів.
Ті люди, які спали менше шести годин, в свою чергу частіше мали надмірну вагу і діабет.
Скільки ж краще спати? Згідно з недавніми результатами в Журналі Американського коледжу кардіологів, оптимальним для здоров’я є в середньому від шести до восьми годин сну. При цьому ймовірність виникнення інфаркту для людини знижується на 18%, констатували наукові експерти.
«Адекватний і спокійний нічний сон приносить велику користь нашому серцевому здоров’ю, але і не тільки. Тільки під час сну відбуваються необхідні процеси регенерації. Ми виробляємо гормони росту, які оновлюють клітини, покращують обмін речовин, очищають організм і наш мозок, який обробляється щоденним потоком інформації. Тому повноцінний сон необхідний для відновлення і одужання і важливий так само, як спорт і збалансоване харчування», – постулювали вони.