Рідкісна знахідка: біля біблійної гори в Єрусалимі виявили артефакт із притчі про десять дів (фото)

27.12.2024   19:30    1372
археологи, археологія, розкопки, масляна лампа, кераміка, Єрусалим, євреї, Ізраїль, храм, символ
Фото: IAA
| Учені виявили стародавню масляну лампу, датовану III-V століттями н. е.

 

Учені виявили стародавню масляну лампу, датовану III-V століттями н. е., неподалік від Оливної гори, яка неодноразово згадується в Біблії.

Біля Оливної гори в Єрусалимі археологи знайшли керамічну масляну лампу, що датується пізньоримським періодом. Лампа прикрашена складними символами, пов’язаними з єврейським храмом, включаючи менору, лопатку для пахощів і лулав — пальмову гілку, що використовується в єврейських ритуалах, пише Heritage Daily.

Майкл Чернін, директор розкопок, пояснив: «Символи вказують на єврейський зв’язок з Храмом. Ця знахідка є особливо дивовижною, оскільки ми маємо дуже мало свідчень про існування єврейського поселення в Єрусалимі та його околицях з цього періоду».

Останні новини:  Критична океанська течія може бути більш стабільною, ніж вважалося раніше
археологи, археологія, розкопки, масляна лампа, кераміка, Єрусалим, євреї, Ізраїль, храм, символ Fullscreen
Біля Оливної гори в Єрусалимі археологи знайшли керамічну масляну лампу, що датується пізньоримським періодом
Фото: IAA

Він додав, що лампа є рідкісним артефактом з часів, коли єврейська присутність в Єрусалимі різко зменшилася після повстання Бар-Кохба в 135 році н. е., яке призвело до вигнання євреїв з міста. Ця лампа, датована III-V століттями нашої ери, дає цінне уявлення про єврейську присутність і культурну пам’ять тієї епохи.




Експерти вважають, що світильник належить до типу «Бейт-Наттіф», названого на честь гончарної майстерні поблизу Бет-Шемеша, приблизно за 30 кілометрів на захід від Єрусалима. Ці лампи виготовлялися за допомогою вапнякових форм, вирізьблених долотами та свердлами. Глину пресували в ці форми, а потім обпалювали, щоб отримати готову посудину.

Останні новини:  Технологія “омолодження клітин” подовжила життя старіючим мишам

Храмова менора, центральний візерунок на світильнику, здавна є символом єврейської ідентичності. Хоча її використання сягає часів Другого Храму, її значення ще більше зросло після зруйнування Храму, символізуючи єдність і пам’ять для єврейських громад в Ізраїлі та діаспорі.

Міністр у справах спадщини рабин Аміхай Еліягу відзначив культурне значення артефакту, заявивши: «Цей унікальний масляний світильник з символікою Храму поєднує світло минулого зі святкуванням Хануки сьогодні, відображаючи міцний зв’язок єврейського народу зі своєю спадщиною і пам’яттю про Храм».

Останні новини:  Алмаз із глибини 660 км розкриває таємниці Землі: як вдалося роздобути камінь із надр планети

Раніше Фокус писав про нещодавні відкриття у Помпеях. Археологи виявили древню залу, прикрашену колонами та фресками.

Також ми розповідали про моторошне відкриття в Перу. Досліджуючи древні останки, вчені знайшли докази жертвоприношення близьких родичів померлих.


focus.ua