День святого Миколая змушує вірити у диво й малечу, і дорослих. З перших днів грудня усі ретельно виводять листи до Миколая, складають списки бажань та намагаються робити добрі справи. Уранці дітлахи шукають під подушкою або в чоботах смаколики, подарунки та мріють зустріти казкового святого.
Але хто він насправді — загадковий Миколай, який замінив українцям Санту й Діда Мороза?
Коли День святого Миколая у 2024 році?
Цьогоріч День святого Миколая відзначаємо 6 грудня. Дата змінилася після переходу з юліанського на григоріанський календар.
Хто такий Святий Миколай
Хіба ж Святий Миколай — не просто добрий і співчутливий дідусь, який розносить подарунки й стежить за поведінкою дітей? Насправді його асоціюють із постаттю реального святого Миколая Чудотворця або Миколая Миркілійського. Він народився приблизно між 270-286 роком нашої ери на території Туреччини.
Миколай жив у багатій родині, але після повноліття і втрати батьків став аскетом, роздав статки біднякам і присвятив життя Богові. Чоловік був єпископом, але пережив ув’язнення римським імператором, зазнав гонінь і катувань у в’язниці. Його мощі вважають цілющими та зберігають у базиліці міста Бар в Італії. Саме тому церква канонізувала Миколая, а люди в усьому світі й досі вважають його заступником.
Але дітям можна знати й не все. Наймолодшим краще почитати казку, розповісти добру історію про Миколая, а з часом відкрити, хто він насправді.
Саме Святий Миколай є у різних країнах, його вважають прообразом Санти й Діда Мороза. Це близький для українців персонаж, бо Миколай приходив ще століттями тому, й нові традиції свята поширилися по Україні.
Легенди про День святого Миколая
Найпопулярніша оповідка про старого доброго святого: чемним дітям Миколай приносить подарунки під подушку, шибеникам — кладе різку або вуглинку. Можливо, цей звичай походить від легенди. У бідняка було три дочки, й батько не мав грошей, аби видати їх заміж. Одної ночі Святий Миколай підклав їм під подушки три мішечки із золотом.
Уночі, непомітно Миколай приносив не тільки гроші для бідних, а й ліки, іграшки для дітей, теплі речі. Кажуть, навіть урятував місто від голоду: наснився італійському купцеві, і той вирішив приїхати саме в це місто із зерном.
За переказами, Миколай утихомирював неймовірні бурі на морі помахом руки та рятував із біди на воді.
Старовинні українські звичаї на День святого Миколая
У День Святого Миколая треба було помиритися з усіма ворогами, прощали всі образи й непорозуміння. Навіть справжні вороги цього дня могли стати найкращими друзями.
Дівчата цього дня готувалися до сватання й прибирали у своїх скринях, готували вбрання для зустрічі сватів. У деяких областях ворожили, щоб дізнатися, якою буде сім’я дівчини. Вірили, що у ніч на Миколая сни були віщими.
Господарі дому з самого ранку обходили свій двір, годували тварин і примовляли: «Дай, Боже, добрий день. Щоби худібонька здорова була, та й я з тобою, ще й зі своєю жоною».
У деяких регіонах на заході України дітям пекли миколайчики — великі медові пряники у формі місяця, зірок або півників, рибок, ангелів чи самого Миколая з бородою та в плащі.
На Слобожанщині селяни збиралися разом та варили пиво. А на Поділлі чекали «полазника»: до хатини першою мала зайти людина з позитивною, доброю енергією.
Від цього свята по всій Україні уже дозволялося вчити колядки на Різдво, збирати вертеп й потроху готуватися до циклу зимових свят від Миколая до Йордану.
Як відсвяткувати День святого Миколая в 2024 році
6 грудня можна звернутися до Святого Миколая з молитвами: його вважають заступником бідняків, мандрівників, водіїв, студентів, рибалок і моряків. Проведіть час із родиною, побудьте таємним Миколаєм для дітей, коханих людей чи друзів! Влаштуйте спільне випікання миколайчиків, вивчіть пісні, як «Ой хто, хто Миколая любить» або колядки.
Зараз День святого Миколая співпадає з Днем збройних сил України, тому чудова ідея — стати волонтером і допомогти військовим. Або ж зробити пожертву дітям-сиротам чи тим, хто потребує допомоги. Правило тільки одне — бути добрими один до одного й посильно безкорисно допомагати, як надихає мільйони людей Святий Миколай.