Якщо пам’ятаєте часи СРСР, то знаєте, що раніше саджанці восени продавалися тільки голі, без листового апарату. Часто продавалися саджанці з відкритим корінням, і якщо пощастить, їх просто занурювали коріння в глиняний розчин.
Коли саджанець викопують на продаж, він уже не може утримувати ні себе, ні надземний листовий апарат. У листі також випаровується волога, через що настає зневоднення рослини та знижується ймовірність гарного приживання та безпечної зимівлі.
Тому листків на саджанцях з відкритим корінням бути не повинно. Якщо ж саджанець продається з листям, то він має мати закриту кореневу систему — до висаджування її потрібно поливати і стежити, щоб вона не пересихала. Висаджування саджанців восени практикують багато дачників, оскільки до осені справ на ділянці залишилося небагато, і залишається багато часу зайнятися висаджуванням дерев.
Але якщо просто посадити саджанець з закритою кореневою системою і більше нічого не робити, він сильно хворітиме, бо з листя продовжуватиме випаровуватися волога. У будь-якому випадку, незалежно від погоди, треба видалити все листя, не пошкоджуючи бруньки — так він зможе прижитися і не зникнути за зиму.
Якщо погода буде тепла ще принаймні місяць, ми можемо видалити з саджанця половину листя з нижньої частини, а верхні залишити, щоб процес фотосинтезу допомагав нарощувати хороше коріння і піти в зиму вже вкоріненим і міцним. Але пам’ятайте, обрізати листя потрібно.
Це треба робити лише в тому випадку, якщо ви не обрізаєте саджанець. Обрізання саджанця також можна робити, і не тільки для формування крони, але й зменшення кількості листя.