Біля чорної діри в центрі Чумацького Шляху вперше знайшли подвійну зірку

Вчора,   18:30    168

Результати дослідження показують, що уявлення про руйнівне середовище поблизу надмасивної чорної діри перебільшені.

Міжнародна група астрономів уперше в історії астрономічних спостережень виявила подвійну зоряну систему, що обертається поблизу надмасивної чорної діри Стрілець A* у центрі нашої галактики. Пару молодих зірок D9 виявили на знімках Дуже великого телескопа (VLT) Європейської південної обсерваторії.

Дослідники встановили, що подвійна зірка існує в надзвичайно екстремальних умовах. Вік системи всього 2,7 млн років, і, за прогнозами вчених, сильна гравітація чорної діри змусить зірки злитися в одну всього за мільйон років. “Існує коротка мить у космічних масштабах для спостереження такої подвійної системи – і нам це вдалося!” – пояснює співавтор дослідження Емма Бордьє.

Подвійна зірка D9 на карті Чумацького Шляху. Зображення: ESO/F. Peiker et al., S. Guisard

Дослідники зазначають, що сам факт виявлення молодих зірок у цій ділянці, а тим паче зоряної пари – дивовижна подія. Тривалий час вважалося, що екстремальне середовище поблизу надмасивної чорної діри не давало змоги новим зіркам формуватися там.

Останні новини:  SpaceX отримала дозвіл на сьомий випробувальний політ Starship

Кілька молодих зірок, виявлених у безпосередній близькості від Стрільця A* раніше, спростували це припущення. Відкриття подвійної зірки показує, що навіть пари можуть сформуватися в цих суворих умовах. Співавтор дослідження Флоріан Пайскер підкреслює: “Чорні діри не такі руйнівні, як ми думали”.

Відкриття зробили під час спостережень за зоряним скупченням S поблизу Стрільця A*. Використовуючи інструменти ERIS та архівні дані SINFONI телескопа VLT, вчені виявили повторювані зміни швидкості, що вказують на наявність двох зірок, які обертаються одна навколо одної. Спектроскопічний аналіз за 15 років, підтвердив це припущення.

  1. “NASA зафіксувало руйнування подвійної зірки чорною дірою в епічному зіткненні”: Астрономи спостерігали, як надмасивна чорна діра розірвала одну зірку, а її уламки вплинули на іншу, що призвело до квазіперіодичних рентгенівських вивержень.
  2. “Чорна діра розірвала одну зірку і ‘кидає’ її уламки в іншу (фото+відео)”: Дослідники виявили, що уламки зірки, зруйнованої надмасивною чорною дірою, взаємодіють із сусідніми об’єктами, спричиняючи регулярні сплески рентгенівського випромінювання.
Останні новини:  Вчені NASA пробурять Місяць в рамках революційної космічної місії

Біля чорної діри в центрі Чумацького Шляху вперше знайшли подвійну зірку (фото) з’явилася спочатку на Цікавості.





cikavosti.com