Вчені з Університету Вашингтона провели дослідження, які показують, що космічний телескоп Джеймса Вебба може допомогти підтвердити наявність атмосфер, здатних підтримувати життя на екзопланетах у «зоні Золотоволоски», що значно підвищує ймовірність виявлення позаземного життя.
Як відомо, запуск телескопа Джеймса Вебба в кінці 2021 року відкрив нові можливості для вивчення екзопланет — планет, що знаходяться поза нашою Сонячною системою. Одними з найперспективніших кандидатів для пошуку життя є скелясті планети, які обертаються навколо низькомасивних зір, відомих як карликові зірки типу M.
Такі зірки є найпоширенішим типом у Всесвіті, а одна з таких зір, TRAPPIST-1, знаходиться всього в 40 світлових роках від нас і має систему планет, що активно вивчаються на предмет їх потенціалу для підтримки життя.
Попередні дослідження ставили під сумнів можливість існування життя на планетах TRAPPIST-1 через інтенсивне ультрафіолетове випромінювання від цієї зірки, яке могло зруйнувати поверхневу воду на планетах, залишаючи їх сухими та наповненими реактивним киснем, що заважає утворенню життя.
Однак нове дослідження, проведене Університетом Вашингтона, припускає, що в процесі еволюції певних скелястих планет, що обертаються навколо карликових зір, може утворюватися стабільна атмосфера з часом.
За даними вчених, деякі з цих планет можуть мати атмосфери, що підвищує ймовірність того, що ці планетарні системи можуть підтримувати життя.
Телескоп Джеймса Вебба має достатню чутливість для вивчення кількох таких систем, і перші дані вказують на те, що найбільш гарячі планети, що знаходяться найближче до зірки TRAPPIST-1, не мають значних атмосфер, однак, телескоп ще не зміг чітко охарактеризувати планети в «зоні Золотоволоски», що розташовані трохи далі від зірки, на відстані, яка найбільш сприятлива для підтримки рідкої води й, ймовірно, життя.
Наголошується, що такі результати підвищують інтерес до вивчення екзопланет у «зоні Золотоволоски», оскільки якщо ці планети мають атмосферу, це означатиме, що вони можуть підтримувати рідку воду на поверхні й мати помірний клімат, що сприяє життю.