Колонії комах дунатотрипсів виживають внаслідок неробства частини особин.
Британські вчені з Університету Галла виявили найледачіших комах у світі. Ними виявилися крихітні дунатотрипси (Dunatothrips aneurae), що мешкають в Австралії. Дослідження опубліковано в науковому виданні Journal of Animal Ecology (JAE).
Дунатотрипси живуть на листках акацій у гніздах і власній павутині. Вони не завдають шкоди рослинам і майже не мають природних ворогів. Середній розмір особини дунатотрипса не перевищує трьох міліметрів.
Комахи привернули увагу дослідників через свою неймовірну пасивність. Виявилося, що в колоніях цих істот частина групи не виконує жодних завдань, вважаючи за краще просто лежати на листках.
Експерименти показали, що бездіяльні особини не лагодили пошкоджені гнізда, майже не виробляли яєць і взагалі не цікавляться розмноженням. Усю роботу виконували активні дунатотрипси.
Досі залишається загадкою, чому сусіди по гнізду не виганяють ледарів зі свого товариства. Однак Dunatothrips aneurae загалом не виявляють агресії до будь-кого, включно зі своїми агресивнішими й небезпечнішими родичами Akainothrips.
На думку вчених, ледачі особини можуть якимось чином приносити користь колонії. Наприклад, підвищуючи вологість у гнізді шляхом дихання, або виконувати інші завдання, не очевидні на перший погляд.