NASA врятувала далекого посланця людства

29.11.2024   22:30    232


Після тимчасового збою зв’язку, що стався минулого місяця, космічний корабель NASA «Вояджер-1» відновив нормальну роботу. Команда успішно реактивувала основний радіопередавач і відновила збір даних з чотирьох активних наукових інструментів, незважаючи на постійні проблеми з керуванням живленням, пов’язані з віком космічного апарату та обмеженим енергопостачанням.

Відновлення зв’язку «Вояджера-1

Космічний апарат НАСА «Вояджер-1» повернувся до нормальної роботи після тимчасового збою зв’язку, що стався минулого місяця. Космічний апарат несподівано вимкнув свій основний радіопередавач X-діапазону і активував слабший передавач S-діапазону. Оскільки «Вояджер-1» знаходиться на відстані близько 15,4 мільярда миль (24,9 мільярда кілометрів) від Землі, ця зміна унеможливила отримання командою місії наукових даних або оновленої інформації про технічний стан космічного апарату.

Реактивація приладів «Вояджера

Раніше цього місяця інженери успішно перезапустили передавач Х-діапазону і відновили збір даних з чотирьох наукових приладів «Вояджера-1» протягом тижня, що розпочався 18 листопада. Зараз команда завершує кілька завдань, щоб повністю відновити зонд до попереднього робочого стану, в тому числі перезавантажити систему, яка синхронізує три його бортові комп’ютери.

Останні новини:  Вперше в історії вчені NASA відкрили доступ до інформації про МКС для всіх охочих

Проблеми з керуванням живленням

Передавач Х-діапазону був вимкнений системою захисту від несправностей космічного апарату, коли інженери увімкнули обігрівач на космічному апараті. Історично, якщо система захисту від несправностей відчувала, що у зонда занадто мало енергії, вона автоматично вимикала системи, які не є важливими для підтримання польоту космічного апарату, щоб зберегти енергію для критично важливих систем. Але зонд вже вимкнув усі другорядні системи, окрім наукових приладів. Тож система захисту від несправностей вимкнула передавач X-діапазону і увімкнула передавач S-діапазону, який споживає менше енергії.

Радіоізотопний термоелектричний генератор

Кожен зонд NASA Voyager оснащений трьома радіоізотопними термоелектричними генераторами (РТГ), в тому числі і тим, що показаний тут. РТГ забезпечують енергією космічний апарат, перетворюючи тепло, що утворюється при розпаді плутонію-238, в електрику.




Довготривалі операції «Вояджера

Останні новини:  Не вся рідина на Марсі могла бути водою

Місія працює з надзвичайно малим запасом енергії на обох зондах «Вояджера». Живлячись теплом від розпаду плутонію, яке перетворюється на електрику, космічні апарати втрачають близько 4 ват потужності щороку. Близько п’яти років тому — приблизно через 41 рік після запуску «Вояджера» — команда почала вимикати всі системи, які не є критично важливими для підтримання польоту зондів, включно з обігрівачами для деяких наукових приладів. На подив команди місії, всі ці прилади продовжували працювати, незважаючи на те, що досягли температури, нижчої за ту, при якій вони були протестовані.

Команда має комп’ютерні моделі, призначені для прогнозування того, скільки енергії будуть використовувати різні системи, такі як нагрівачі та прилади. Але різноманітні фактори впливають на невизначеність цих моделей, включаючи вік компонентів і той факт, що апаратне забезпечення не завжди поводиться так, як очікується.

Останні новини:  xAI отримала гроші на будівництво АІ-суперкомп’ютера з 1 млн GPU

Поточний стан зондів «Вояджер

Оскільки рівні потужності вимірюються до часток вата, команда також відрегулювала те, як обидва зонди контролюють напругу. Але на початку цього року через зниження рівня живлення команді довелося вимкнути науковий прилад на «Вояджері-2». Місія вимкнула кілька приладів на «Вояджері-1» у 1990 році для економії енергії, але ці прилади більше не використовувалися після того, як зонд пролетів повз Юпітер і Сатурн. З 10 наукових інструментів на кожному космічному апараті чотири зараз використовуються для вивчення частинок, плазми і магнітних полів у міжзоряному просторі.

«Вояджери-1» і “Вояджер-2” здійснюють польоти вже понад 47 років і є єдиними двома космічними апаратами, які працюють у міжзоряному просторі. Їхній поважний вік означає збільшення частоти і складності технічних проблем та нові виклики для інженерної команди місії.


portaltele.com.ua