Люди змусили комах роду Zelandoperla з Нової Зеландії еволюціонувати та змінити колір через вирубування лісів. Через нього ці комахи стали рідше набувати темного забарвлення, за допомогою якого раніше прикидалися іншим, отруйним видом комах. Це дослідження підкреслює необхідність захисту природних середовищ від знищення, адже навіть незначні зміни у них можуть порушити багаторічний баланс в екосистемах. Результати дослідження опублікували в журналі Science.
Як вирубування лісів змінило прикидання комах іншим видом?
Науковці досліджували комах роду Zelandoperla, які мімікрують, тобто набувають подібного вигляду, під отруйних комах роду Austroperla. Завдяки зміні забарвлення на темне, як в отруйних, комахи Zelandoperla отримують захист від хижих птахів. Для дослідження того, як комахам вдається набувати іншого забарвлення, науковці вивчили майже 80 тисяч замін нуклеотидів у генах цих комах з 19 різних локацій у Новій Зеландії, частина з яких була на місцях вирубування лісів.
Як виявилося, за набуття темного забарвлення у цих комах відповідальний ген ebony, який відповідає за вироблення меланіну. У лісистих ділянках кількість носіїв цього гена сягала 40 відсотків, тоді як на місцях, де вирубували ліси, — лише 19 відсотків. Усе тому, що Austroperla не водиться за межами лісів, а отже Zelandoperla немає під кого мімікрувати. Нове відкриття свідчить про те, що людська діяльність може призводити до швидких еволюційних змін, внаслідок яких певні види можуть втрачати переваги від своїх захисних механізмів і ставати легшою здобиччю для хижаків.