Вчені розкрили справжнє ім’я дружини гетьмана Івана Мазепи

Сьогодні,   07:30    285

Нещодавно вченим вдалося зробити сенсаційне відкриття, а саме розкрити справжнє ім’я дружини гетьмана Мазепи, пише Успіх in UA.

Деталі розповів український історик, релігієзнавець, директор Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило в інтерв’ю “Факти”, повідомляє nauka.novyny.live.

Науковець разом із колегами, зокрема разом з істориком Олександром Алфьоровим, який зараз служить в ЗСУ, проводить дослідження в архівах в одному з монастирів на Афоні, шукаючи відомості про Україну та українців.

Вчені розкрили справжнє ім'я дружини гетьмана Івана Мазепи

Так, вдалося виявити унікальний рукопис другої половини XVII-початку XVIIІ століть. Цей документ є пом’яником (інша назва синодик) — перелік імен живих і померлих, складений для того, щоб поминати їх в афонському монастирі.

“В цьому пом’янику записані українські гетьмани та козацька старшина, які жертвували доволі значні кошти для підтримки монастирів на Афоні. В рукописі зазначені не тільки ці люди, але й члени їх родів”, — розповів Шумило.

За припущенням видатного українського історика, етнографа ХІХ століття Миколи Костомарова, яке стало основною версією, дружиною гетьмана Івана Мазепи була старша за нього донька полковника Половця Ганна Фридрикевич, яка мала двох дітей від першого шлюбу. Мазепа нібито одружився з нею з меркантильних міркувань — заради грошей і кар’єри.




Вчені розкрили справжнє ім'я дружини гетьмана Івана Мазепи

Проте знайдений на Афоні рукопис розбиває цю теорію вщент. У пом’янику після імені Мазепи записане жіноче ім’я, але не Ганна, а Марія.

“За церковною традицією за ім’ям чоловіка зазвичай писали саме ім’я його дружини. Слідом за Марією записані батьки Мазепи — Стефан і Магдалина. В рукописі маємо не один, а два списки його роду. В жодному з них Ганни немає. Натомість в обох зразу ж за Іваном записано Марію”, — заявив історик.

На жаль, окрім імені у науковців немає жодних відомостей про цю таємничу жінку, її походження. Та не виключено, що рано чи пізно і цю загадку вдасться розкрити.

Останні новини:  Українські вчені реконструювали поховання епохи вікінгів, знайдене на Полтавщині