0
Уявіть собі: ви повертаєтеся додому після виснажливого робочого дня, відчиняєте двері, а всередині — наче наслідки вибуху.
Дитяча кімната завалена купами одягу, книжок та іграшок, кухонна раковина забита брудним посудом, столик, заставлений порожніми і напівпорожніми чашками, а на довершення до всього собака перевернув кілька квіткових горщиків.
У багатьох людей це видовище викликає непереборну паніку — але не хвилюйтеся, це цілком нормальна реакція. Психологи кажуть, що захаращений простір провокує стрес і тривожність. Психолог Шеррі Бург Картер пояснює:
“Безлад може відігравати важливу роль у нашому сприйнятті свого будинку, робочого місця і самих себе. Неохайні будинки і робочі місця викликають у нас почуття тривоги, безпорадності й розгубленості. Але при цьому про безлад як джерело стресу майже не говорять”.
Так чому ж мотлох і безлад так стресують і тривожать нас?
За словами Картер, на те є 8 основних причин:
- безлад викликає відчуття розгубленості, даючи нам багато зайвих стимулів і тим самим перенапружуючи почуття;
- він відволікає увагу від того, що дійсно важливе;
- через нього нам важче розслабитися розумово і фізично;
- він посилає мозку сигнал про незавершену роботу;
- він наводить нас на думку про те, як ми все це будемо прибирати;
- він викликає у нас почуття провини і сорому за свою неохайність, особливо якщо несподівано приходять гості;
- він перешкоджає продуктивності і творчості;
- він викликає фрустрацію, ускладнюючи пошуки потрібних речей.
На щастя, на відміну від таких стресорів, як відносини або робота, безлад досить легко усунути.
Як зробити це найбільш ефективно
Позбутися проблеми можна, виконавши 8 простих кроків.
Прибирання разом
Якщо весь будинок завалений купами речей, не беріться за прибирання поодинці. Залучіть до прибирання всю родину.
Можна виділити кожній людині окрему зону відповідальності. А якщо ви робите все самостійно, почніть із прибирання в одній кімнаті і не переходьте до наступного приміщення, поки не завершите всі роботи в обраному.
Відокремлення найбільш вживаних речей
Щоб запобігти захаращенню особистого простору, виділіть певні місця для зберігання часто використовуваних речей. Так вам буде легше знайти потрібний предмет.
Однак не варто зберігати речі на відкритих полицях, тому що в такому випадку ви все одно будете бачити мотлох, що провокує стрес. Тримайте речі у “закритих” місцях: ящиках, шафах, коробках тощо.
Позбавлення від непотрібних речей
Позбавтеся усього, чим ви не користуєтеся і не збираєтеся користуватися. Здайте на переробку, віддайте благодійній організації, викиньте на смітник — неважливо, головне, щоб непотрібні речі не займали місце у вашому будинку.
А що стосується рідко використовуваних речей, то тримайте їх у коробках (наприклад, у гаражі або коморі), щоб залишалося більше місця для речей, які часто використовуються.
Своєчасне складання використаних речей на їх місця
Закінчивши користуватися якоюсь річчю, відразу ж покладіть її на призначене для неї місце. Це найкращий спосіб запобігти захаращенню будинку.
Виділення місця для виконання поточних завдань
Виберіть окреме місце для поточних завдань, щоб тримати там тимчасово потрібні речі. Користь від цього подвійна: по-перше, ви розчистите робоче місце. По-друге, будете чітко бачити, що належить зробити.
Своєчасне прибирання непотрібних паперів
Не дозволяйте паперам накопичуватися. Перебирайте всі газети, журнали, меню, проспекти, листи, викидаючи все непотрібне.
Своєчасне прибирання робочого місця
Прибирайте робоче місце, закінчивши працювати. Так ви будете відчувати більше задоволення від завершеної роботи, а вже повертатися до чистого робочого місця точно набагато приємніше.
Прибирання — весела гра
І нарешті, перетворіть прибирання на розвагу. Розбирати завали краще за все під улюблену музику. Це не тільки приємно, але і прискорює хід часу, тож ви швидше впораєтеся.