Полуниця, або садова суниця: як і коли обрізати
Правильний осінній догляд за полуницею – запорука майбутнього врожаю. Після збору ягід обережно обріжте старі листки, намагаючись не пошкодити серцевину та молоде листя. Видаліть всі засохлі частини рослин, щоб уникнути хвороб і шкідників. Обробіть кущі засобами від шкідників, такими як “Актеллік” або “Тіовіт Джет”.
Після обрізки та обробки замульчуйте кущики свіжим торфом або перегноєм. Своєчасне видалення вусів стимулює закладання нових квіткових бруньок і гарантує майбутній врожай. Важливо, щоб полуниця зимувала з листям, тому пізня обрізка протипоказана.
Півонії: як обрізати на зиму
У трав’янистих молочноквіткових півоній листя обрізають після настання стійких заморозків, у кінці вересня – на початку жовтня. Листя ІТО-гібридів зрізують до здерев’янілої частини. Деревоподібні півонії не обрізають – їхні квіткові бруньки зимують на кущі.
Лілійники: чи потрібно обрізати на зиму
Листя лілійників обрізають не раніше жовтня, уже перед самою зимівлею, коли воно природно пожовтіє. Не слід обрізати лілійники занадто коротко – достатньо залишити близько 10 см. Навесні сухі листки можна буде легко прибрати, і рослини знову будуть радувати вас цвітінням.
Ґрунтопокривні та низькорослі культури
До них належать: очитки, ломикамені, фіалки, примули, чебрець, обрієта, армерія.
Низькорослі та ґрунтопокривні багаторічники обрізати не потрібно: вони добре зимують під снігом і навесні виходять зеленими. Іноді видаляють лише старе пошкоджене листя та пагони.
Однорічні квіти
До них належать: настурція, петунії, айстри, лаватера, календула, газанія, кобея, іпомея.
Однорічники повністю прибирають разом із кореневою системою після початку заморозків. Робити це найкраще в теплий сонячний день. Залишати гниючі однорічники в квітнику не можна, оскільки вони можуть стати джерелом хвороб.
Плодовий виноград
Основні роботи з обрізки винограду виконують саме в жовтні. Весняна обрізка призводить до “плачу” лози і послаблює рослину, тоді як улітку проводять санітарно-формуючу обрізку для поліпшення дозрівання ягід. Але саме в середині та наприкінці жовтня здійснюється формування куща, що є необхідною процедурою для майбутнього врожаю.
Троянди
Обрізають сучасні сорти троянд. Не обрізають плетисті та шипшини.
Гортензії
Обов’язково обрізають і вкривають великолисті гортензії. Сильну обрізку роблять у деревоподібних гортензій, а у мітловидних – проводять санітарну та формувальну обрізку.