Дослідники використовували сканування за допомогою лазерів LiDAR для виявлення стародавніх високогірних поселень Шовкового шляху.
Археологи виявили два загублені середньовічні міста в горах Узбекистану, які були важливими центрами на стародавньому Шовковому шляху. Поселення, які, за оцінками, процвітали з VI по XI століття, знайшли на висоті понад 2 км над рівнем моря за допомогою дистанційного зондування лазерами, встановленими на дронах.
Площа більшого міста Тугунбулака становила близько 120 Га. За оцінками, у ньому мешкали десятки тисяч людей, що на той час робило його порівнянним за розмірами з Самаркандом. Тугунбулак був важливим промисловим центром: археологи виявили залишки печей і горнів, що вказують на розвинене металургійне виробництво.
Друге місто – Ташбулак було вдесятеро меншим. Однак воно зацікавило дослідників великим цвинтарем із 400 могилами чоловіків, жінок і дітей. Серед них є деякі з найстаріших мусульманських поховань у регіоні.
Відкриття зробили за допомогою аналізу знімків, отриманих лазерами LiDAR на безпілотниках. Учені детально картували гірський ландшафт і виявили залишки споруд, площ, укріплень, доріг та інших міських об’єктів, що були приховані під землею протягом тисячі років.
Знахідка важлива для дослідження розвитку стародавніх цивілізацій у гірських районах. Подібні великі, добре сплановані та укріплені поселення того часу рідко знаходять на великій висоті. Відкриття показує, що політичні та промислові центри на Шовковому шляху не обмежувалися відомими містами на кшталт Самарканда, а поширювалися ширше, зокрема у важкодоступні гірські райони.