Перед тим як відправити цибулини на зберігання, їх потрібно правильно підготувати. Це важливий крок, який визначає, чи будуть вони збережені в належному стані до часу посадки. Тому після викопування цибулин обережно відчистьте їх від землі та видаліть старі, пошкоджені або гнилі частини. Далі важливо добре їх просушити: покладіть у затінене місце з хорошою вентиляцією на 1-2 тижні.
Врешті решт, зберігання цибулин — це баланс між температурою, вологістю та циркуляцією повітря. Ідеальна температура для зберігання становить 10-15°C, а вологість повітря має бути на рівні 60-70%.
Щоб контролювати її рівень, радимо помістити поруч миску з водою або ж додати трохи торфу чи тирси. А ще зберігайте цибулини у сітчастих контейнерах або в паперових пакетах, щоб забезпечити достатній потік повітря. Звичайні картонні коробки також підійдуть, якщо залишити в них отвори для вентиляції.
Народні способи зберігання цибулин
Часто досвідчені садівники звертаються до перевірених часом народних методів, які допомагають зберегти цибулини в ідеальному стані. Такі методи, як зберігання у піску або тирсі — прості, але ефективні. Якщо у вас немає спеціального приміщення, можна тримати їх й вдома.
Важливо лише підібрати правильне місце. Ним може бути балкон або підвал. Підійде також й домашній холодильник з одним зауваженням: розташуйте цибулинки окремо від фруктів, оскільки етилен, який виділяють деякі з них, може нашкодити майбутнім квіточкам та знизити їхню здатність до цвітіння.
І ще додамо: помилки у процесі зберігання можуть коштувати вам втрачених рослин навесні. Тому варто знати, як їх уникнути. По-перше, не закопуйте цибулини в ґрунт та не залишайте їх на світлі, а зберігайте в темних місцях, щоб вони залишалися в стані спокою.