Озима цибуля – популярна культура, яку городники так люблять через те, що її дуже просто вирощувати. Городники садять цю рослину під зиму, аби навесні найперше збирати врожай. Цибулини не виростуть соковитими та смачними, якщо ви не будете правильно за ними доглядати і не знатимете про те, як правильно садити рослину.
Помилки у вирощуванні озимої цибулі
Найчастіше цибулю починають “труїти” у розчині марганцівки. Вона нібито здатна знизити схильність посадкового матеріалу до хвороб. Насправді ж, запевняють експерти, це велика помилка, яка стала для дачників звичкою. У складі марганцю немає особливого бактерицидного ефекту, а вони лише можуть пошкодити цибулини. Якщо у вас є сумніви щодо посівного матеріалу, експерти радять обробити його фунгіцидом.
Крім того, не варто вносити гній під посадку озимої цибулі – навіть якщо ґрунт бідний. Краще за все за місяць до посадки внести перепрілий компост і перегній під перекопування. Ба більше, краще внести перераховані добрива під попередників. Цибуля, звісно, вибагливо до якості ділянки, але надлишок азоту й органіки означатиме появу сирого та ламкого пера, а також набагато більшої ймовірності, що рослина почне гнити.
Те, на яку глибину садити цибулини – ще одна часта помилка. У холодних регіонах краще загортати на глибину до 10 сантиметрів, а в регіонах, де клімат м’який і помірний – до 5-7 сантиметрів. До слова, глибина залежить ще й від складу ґрунту. Якщо він важкий, то глибина має бути менша. У тому випадку, якщо ділянка “легка”, то загортати цибулини потрібно набагато глибше.