Вчені виявили, що найдавніші свідчення існування атмосфери Землі можуть ховатися в породах з Місяця. Цей висновок зроблено на основі нового аналізу місячних порід, які астронавти місії «Аполлон» доставили на Землю 50 років тому.
Раніше вчені виявили сліди магнетизму породах, що вказувало на те, що Місяць колись мав магнітне поле, дуже схоже на земне. Однак нове дослідження показує, що Місяць не має магнітного поля вже як мінімум 4,36 мільярда років.
За словами професора наук про Землю та навколишнє середовище в Університеті Рочестера Джона Тардуно, «одною із загадок Землі та її еволюції є те, яким був найраніший склад атмосфери Землі». Вчені не можуть провести виміри цього на Землі, оскільки залишилося дуже мало порід старше 3,5 мільярда років, а ті, що залишилися, були сильно змінені тектонічними плитами Землі, що рухаються. Місяць, навпаки, геологічно «спокійний», на ньому є шари місячного ґрунту, які могли залишатися незайманими протягом мільярдів років.
Тардуно зазначив, що «якби ми могли знайти місце на Місяці, де зберігся цей древній реголіт, то ми могли б за допомогою прямих вимірів зробити висновок про те, якою була атмосфера ранньої Землі».
Магнітні поля генеруються рухом магнітних матеріалів у ядрі планети чи супутника та захищають поверхню цього планетарного тіла від сонячного вітру. Деякі залізовмісні породи можуть зберегти стан магнітного поля в той час, коли вони охолоджувалися та тверділи.
У 2021 році Тардуно та його команда виявили, що Місяць не мав магнітного поля 3,9 мільярда років тому. У новому дослідженні Тардуно розглянув старіші місячні зразки та відсунув дату можливого магнетизму на Місяці на 400 мільйонів років. Цей оновлений часовий інтервал являє собою перший еон Землі, Гадей (Hadean). На Землі не залишилося порід із Гадея, а рання атмосфера планети залишається загадкою.
Тардуно зазначив: «це дуже цікаво з погляду людей, які міркують про еволюцію планет і питання проживання. Якщо ми не до кінця можемо зрозуміти Землю, то як ми можемо щось сказати про еволюцію інших планет?