«Неправильні» скарги шкодять здоров’ю, скаржитись потрібно правильно

04.09.2024   19:00    335

Життя буває дуже важким. Мало не щодня ми піддаємося різним стресам.

Як же ми з ними боремося?

Зазвичай перший наш імпульс — це почати скаржитись. Це найбільша природна реакція для більшості людей. Ми бурчимо і проклинаємо несправедливість навколишнього світу. Нам здається, що це саме по собі допомагає; виливаючи накопичені емоції, ми позбавляємося від стресу — значить, це корисно. Хіба ні?

На жаль, насправді все йде рівно навпаки. За даними дослідження Стенфордського університету, коли ми скаржимося, мозок виробляє гормони стресу, які руйнують нейронні зв’язки. Зокрема скарги погано позначаються на здатності до вирішення проблем та на інших когнітивних функціях.

У скигліїв буквально всихає гіпокамп — що дуже небезпечно, тому що ця ділянка мозку відповідає за розумне мислення. Саме ця частина мозку страждає при хворобі Альцгеймера.

Але інше дослідження показує, що тримати в собі негативні емоції теж шкідливо — це скорочує тривалість життя. Адже скарги дозволяють нам виплеснути ці емоції та не носити їх у собі.

Так що ж робити?! На щастя, існує золота середина. Скаржитись можна, але робити це потрібно правильно.

Як? Ось 8 порад:

Скаржтеся розумно

Насамперед навчіться скаржитись усвідомлено. Подумайте і вирішіть: з якою метою ви скаржитеся? Не скаржтеся, якщо не бачите рішення. Для початку треба розуміти, який результат вас влаштує.

Крім того, це дозволить людині, якій ви скаржитеся, дати вам корисну пораду. Це набагато ефективніше, ніж безцільне ниття.

Останні новини:  Відмова від одного продукту знижує рівень холестерину майже на 50% за кілька днів

Сімейний терапевт Шадин Френсіс каже:

«Скарги з метою вирішити проблему корисні для психічного здоров’я, тому що дозволяють направити свої потреби на досягнення результатів. Це може призвести до усвідомленості та більшої задоволеності».

Слідкуйте за тим, як часто і на що ви скаржитеся

Іноді ви не помічаєте, що скаржитеся на одне і те ж знову і знову.

Journal of Social Psychology опублікував дослідження, присвячене взаємодії скарг і задоволеності. Виявилося, що ті, хто скаржиться з надією на результат, в цілому щасливішими, ніж ті, хто скаржиться просто так. Вся річ у тім, що щасливі люди знають, коли, кому і як скаржитись.




Слідкуйте за своїми скаргами. Якщо ви помітите, що постійно скаржитеся на щось одне, прийміть заходи з виправлення ситуації.

Думайте, кому скаржитеся

Іноді ви дзвоните в службу підтримки та підвищуєте голос на людину, яка жодним чином не винна у вашій проблемі. Це нічого не вирішує.

Скаржитись близьким — взагалі інша розмова. У таких випадках дуже важливо стримуватися.

Професор психології Барбара Хелд каже:

«Важливо розуміти, коли варто говорити друзям і близьким про своє невдоволення. Якщо вони цього не зрозуміють, ви залишитеся наодинці зі своїми проблемами».

Будьте обережні, щоб не відлякати найважливіших людей у своєму житті.

Тримайтеся подалі від хронічних скигліїв

Постійні скарги можуть негативно позначатися і на тих, кому доводиться їх вислуховувати.

Останні новини:  Підвищений холестерин: 3 продукти знижують його найефективніше

Автор Стівен Партон пояснює:

«Коли ми бачимо людину, що відчуває певну емоцію (чи то гнів, смуток, радість чи ще щось), наш мозок «приміряє» цю емоцію на себе, щоб зрозуміти, що вона переживає. При цьому в мозку активуються ті ж самі синапси. Саме звідси береться стадний інстинкт. Саме звідси береться почуття загальної радості на музичних фестивалях».

Немає нічого ганебного в тому, щоб уникати людей, які привносять у ваше життя постійний негатив. А якщо вам все ж доводиться вислуховувати скарги, відповідайте на них позитивом, а не власними скаргами.

Правильно скаржтеся в соцмережах

Це ще одна причина, чому соцмережі можуть бути токсичними: вони являють собою ідеальну платформу для ниття.

Насправді скарги в соцмережах можуть бути корисні, тому що допомагають вам знайти людей, які вам допоможуть. «Ставте лайк, якщо вам теж затримали видачу посилки». «Тегніть поштове відділення, щоб вони знали про це неподобство».

Але дослідження, опубліковане в Behavior Research Methods, показує, що розлючені пости в соцмережах можуть дати зворотний ефект, причому досить швидко.

Вчені виявили, що позитивні коментарі діють всього кілька секунд. А ось негативні — багато хвилин!

Загалом, не варто просто так вихлюпувати все своє невдоволення в соцмережі на огляд випадкових людей. Це шкідливо і забирає час.

Додайте до своєї скарги позитивне «зате»

На думку психолога Еріка Берна, здорові скарги потрібні не для пошуку рішень, а для підтримання спілкування.

Останні новини:  Вчені назвали час доби, в який відбувається половина інсультів

Він каже, що тут більшість людей і допускає помилки:

«Спочатку одна людина описує проблему. Потім інша пропонує варіанти її вирішення. А потім перша каже: «Так, але…» і відкидає всі запропоновані рішення».

Іноді ми так занурюємося у свої скарги, що забуваємо про все хороше, що у нас є.

Постарайтеся знаходити позитивне заперечення власним скаргам: «Мені не подобається те-то і те-то, зате у мене є…».

Навчіться відпускати проблему

Ви знаєте, що скарги фізично шкодять здоров’ю?

Партон пояснює:

«Коли ваш мозок активує синапси гніву, ви підриваєте свій імунітет; у вас підвищується тиск, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань, ожиріння і діабету, а також безлічі інших болячок».

Зрозуміло, що від скарг у вас не трапиться інфаркт. Але забагато скарг точно не доведуть до добра.

Скаржтеся з наміром вирішити проблему

Ось вам головний секрет: найголовніше — це настрій.

Так, і скарг це теж стосується.

Коли ви скаржитеся з позитивним настроєм, це дає зовсім інший ефект.

За словами Френсіс:

«Є велика різниця, виходите ви з суцільного негативу або ж намагаєтеся дивитися на речі позитивно і просто скаржитеся на якесь конкретне неприємне явище. При відсутності потенційних рішень і позитивних намірів скарги тільки підживлюють негатив і відлякують тих, хто змушений їх вислуховувати».

Тому не носіть в собі цю отруту. Ви не завжди можете контролювати результат справи, але зате можете контролювати свою реакцію.