Останки, знайдені в гробниці на північному заході Іспанії, найімовірніше, належать єпископу, який жив у дев’ятому столітті і, як вважається, допоміг створити Каміно де Сантьяго, одне з найпопулярніших християнських паломництв, ідеться в новому дослідженні, пише Reuters.
Поєднання аналізу кісток, вуглецевого датування, аналізу стабільних ізотопів і аналізу ДНК дало змогу отримати дані, які «підтверджують можливість» того, що людські кістки, знайдені 1955 року, належать єпископу Теодомиру, ідеться у статті, опублікованій у вівторок у журналі «Antiquity».
Згідно з усними переказами, які пізніше були записані, Теодомир виявив гробницю святого апостола Якова між 820 і 830 роками нашої ери після божественного одкровення на території сучасного Сантьяго-де-Компостела, столиці регіону Галісія.
Звістка про знахідку дійшла до короля Альфонсо II із сусідньої області Астурія, який вирушив зі своїм двором з Ов’єдо до Сантьяго.
Королівське паломництво протяжністю 146 км поклало початок тому, що сьогодні відоме як «Первісний шлях», найстаріший шлях, який використовують паломники Каміно, або Шлях Святого Якова.
Існування Теодомира гаряче обговорювали до 1955 року, коли іспанський археолог Мануель Чамосо Ламас виявив під собором Сантьяго-де-Компостела надгробну плиту з його ім’ям.
Початкове дослідження кісток показало, що вони, ймовірно, належать літньому чоловікові, але три десятиліття потому нова оцінка, заснована на фотографіях місця, показала, що вони належать жінці у віці від 50 до 70 років.
У новому дослідженні, проведеному під керівництвом Патксі Перес-Рамальо з Норвезького університету науки і технології, були використані різні методи аналізу, щоб відтворити історію життя людини.
Датування за вуглецем-14 показало, що людина померла у віці після 45 років, а особливості кісток свідчать про те, що вона мала слабку статуру і протягом життя практично не займалася фізичною працею, що відповідає способу життя вищого духовенства в той період.
Перес-Рамальо заявив газеті El Pais, що «ймовірність того, що це саме Теодомир, становить 98%».