Чоловічий череп із грецьким написом «Пілігрим Дімітракіс» був знайдений під час археологічних розкопок у церкві Балатлар у Сінопі, на узбережжі Чорного моря в Туреччині, пише Успіх in UA.
Церква Балатлар або церква Сінопе Коїмесіс, ідентичність і етапи використання якої можна визначити за допомогою розкопок, які почалися в 2010 році, є єдиною спорудою в історії міста Сіноп, призначення якої відоме. Під час розкопок, проведених під керівництвом професора Гюльгюна Кероглу, у Сінопі були проведені найповніші дослідження візантійського періоду.
Під час розкопок було встановлено, що будівля, відома як церква Балатлар, була лазнею Римської імперії, побудованою у другому столітті. У результаті досліджень було встановлено, що комплекс лазень, який складався з Палестри, Фригідаріуму, Тепідаріуму, Кальдаріуму та Лаконікуму, почав використовуватися як церква наприкінці IV або на початку V століття. Примітно, що споруда була перетворена на церкву в більш ранній період.
Череп, знайдений у оссуарії церкви, не має аналогу в Туреччині, повідомляє arkeonews.net.
Завдяки експертизі, проведеній під головуванням професора Мустафи Толги Чирака, керівника кафедри антропології факультету мистецтв і наук Університету Хітіт, вдалося виявити, що череп належав православному священнослужителю, який відправився в Єрусалим, щоб здійснити паломництво.
Череп із написом займає важливе місце у світі науки як один з найцікавіших артефктів, а також як один із останніх прикладів культу черепа в Анатолії. Він показує, що традиції в Анатолії не зникли навіть через тисячі років і продовжувалися в різних спільнотах, змінюючи свої форми.
Професор доктор Мустафа Толга Чирак сказав, що в Туреччині немає іншого прикладу черепа з написом.
«Історична будівля серед людей відома не як лазня, а скоріше як церква. Вона перетворилася на кладовище в пізньому османському періоді з 17 по 20 століття. Особливо в саду та всередині церкви інтенсивно робили поховання. Церква стала кладовищем православних», – говорить фахівець.
«Традиція писати на черепі не була знайдена в Анатолії. Такого зразка не було знайдено в жодних розкопках. Однак ми знали, що подібні приклади були в Греції та Єгипті, але для нас це важлива знахідка, тому що вона перша в Анатолії. Ритуал письма на черепі є однією з важливих православних традицій поховання. Згідно з цією традицією, череп померлого дістають з місця, де він був знайдений, а потім твердим предметом пишуть на черепі ім’я людини. Тут ви можете побачити, що ім’я акуратно написано на черепі. Після написання череп був покладений на полицю у відповідній частині церкви для експонування. Є приклади цього в Греції та Єгипті», – зауважив Чирак.
Він зазначив, що ритуали з черепами спостерігалися аж до періоду неоліту.
«Звичай зберігати та вшановувати череп окремо від решти скелета, здається, зберігався в різних формах протягом доісторичних часів, імовірно, виникши ще на початку періоду палеоліту. Це знайшло місце в православних як ритуал. Встановлено, що череп належить до 19 століття. Деякі археологічні об’єкти та монети, знайдені поруч, свідчать про те, що ця людина жила у 19 столітті», – додав Чирак.