Європейська куницева акула (Mustelus mustelus) приєдналася до тварин, для яких була підтверджена здатність до розмноження без участі самця. Це явище називається партеногенезом і зустрічається у деяких видів риб, плазунів і навіть птахів.
Дослідження на цю тему було оприлюднено у журналі Scientific Reports. Неочікуваний випадок «незайманого народження» за участю цієї риби був зафіксований в акваріумі в Італії у 2021 році, проте знайти генетичні докази змогли лише зараз.
Вчені вважають, що у куницевих акул спостерігається факультативний партеногенез, тобто вони можуть розмножуватися без участі самця, проте в нормальних умовах все ж таки шукають пару для зачаття потомства.
Вважається, що потреба переходу до настільки специфічної форми розмноження виникає при зниженні кількості самців у популяції, а тому найчастіше проявляється в неволі, де представників двох статей зазвичай тримають окремо.
У новому дослідженні було взято генетичні зразки для детального вивчення. Вчені виявили, що молоді акули виявилися самками і дуже схожими на матір, але не були її точними клонами, що характерно під час виду партеногенезу під назвою аутоміксис. У цьому разі відбувається злиття статевих клітин (гамет), що призводить до самозапліднення.
Вчені встановили, що у куницевих акул цей процес може повторюватися щорічно і фіксувався щонайменше у двох дорослих самок. Точна кількість нащадків, які вони народили у такий спосіб, не називається.
Європейська куницева акула може досягати двох метрів, але нечасто перевищує 1,2 метра. Зустрічається у Середземному морі та біля атлантичного узбережжя Європи та Північної Африки. Ці риби живуть на глибинах менше ніж 200 метрів і не становлять жодної загрози для людини.