Дослідники з Університету Ватерлоо представили інноваційний матеріал, здатний перетворювати тепло тіла та сонячне світло на електроенергію. За словами науковців, технологія усуває потребу у громіздких батареях для живлення одягу, роблячи тканину легкою, еластичною та зручною для носіння.Про це пише Intersting Engineering.
Функціональність смарттканини може бути значно розширена при інтеграції з датчиками. Таким чином, тканина може використовуватися для моніторингу частоти серцевих скорочень, температури тіла та навіть виявлення хімічних речовин у вашому диханні.
«Ми розробили тканину з багатофункціональними можливостями сенсорів та потенціалом самозабезпечення енергією. Ця інновація наближає нас до практичного застосування смарттканин», — зазначив Юнін Лі, професор кафедри хімічної інженерії.
Дослідницька група успішно поєднала передові матеріали MXene та провідні полімери, з сучасними методами текстильного виробництва. Нанесення липкого шару полідопаміну (PDA) на нейлонову тканину дозволило створити поверхню, яка притягує частинки MXene через водневі зв’язки. Це призводить до створення еластичної термоелектричної тканини.
«Технології штучного інтелекту стрімко розвиваються, пропонуючи передовий аналіз сигналів для моніторингу здоров’я, зберігання харчів та медикаментів, моніторингу навколишнього середовища тощо. Однак цей прогрес залежить від великого збору даних, який традиційні датчики, часто громіздкі, важкі та дорогі, не можуть забезпечити», — зазначив Лі, директор Лабораторії друкованих електронних матеріалів Ватерлоо. — «Друковані датчики, включаючи ті, що вбудовані в смарт-тканини, ідеально підходять для безперервного збору та моніторингу даних. Ця нова смарт-тканина є кроком вперед у наближенні цих застосувань до практичного використання».